12 °C

Goldman: Petrol 20 dolara düşecek

Goldman Sachs, petrol varil fiyatının 20 dolar düşeceği beklentisinin arkasında duruyor.

Goldman: Petrol 20 dolara düşecek

dunya.com / Ajanslar

Goldman Sachs, OPEC'in aralık ayı toplantısında üretimi kısmaktan geri durmasının ve hali hazırda zayıf olan temel göstergelerin daha da kötüleşmesinin etkisiyle petrol fiyatlarında gerilemenin devam edeceği beklentisini tekrarladı. 

Petrol fiyatı için 20 dolar/varil dip öngörüsünün arkasında duran Goldman Sachs, petrol fiyatının bu seviyeye düşmesi halinde şirketlerin zarar etmekten kaçınmak için üretimlerini kısmak zorunda kalacaklarını savundu. 

Bununla birlikte global petrol stoklarının depolama kapasitesinin altında kalmaya devam edeceğini öngören Goldman Sachs, ABD'de açılan petrol sondaj ve üretim kuyusu yasısının arzda gerekli düşüşe başarmak için çok yüksek olması nedeniyle fiyatlarnda yeniden dengelenmenin başarılmaktan uzak olduğunu ifade etti. 

Suudi Arabistan başta olmak üzere petrol üreten 13 ülke son yıllarda günlük petrol üretimini 30 milyon varilde tutuyor. 

Petrol fiyatları geride kalan 18 ayda üretim vanalarının kısılmaması ve düşük talep gibi nedenlerle yarı yarıya düştü. Uzmanlar önümüzdeki bahar aylarıyla birlikte petrol depolama tesislerinde büyük yer sıkıntıları yaşanabileceğini düşünüyor. 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.