9 °C

Güçlü ABD verileri doları yükseltti

Dolar/TL, resmi tatil öncesi güçlü ABD büyüme ve istihdam verileri ile yükseldi.

Güçlü ABD verileri doları yükseltti

Küresel piyasaları ve jeopolitik gelişmeleri takip eden dolar/TL hafta başında gerilediği 3.44'lü seviyelerden güçlü ABD büyüme ve istihdam verileri ile 3.46'nın üzerine yükseldi.

Tatiller nedeniyle hacimler sınırlı kalmaya devam ederken ABD verileri ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarında elini kuvvetlendirebileceği beklentisiyle dolarda değer kazancına neden oldu.

Resmi tatil nedeniyle piyasalarda hacimler ortalamaların altında kalıyor. Piyasalar 5 Eylül tarihine kadar kapalı olacak.

Dolar dün ABD'de ikinci çeyrek ekonomik büyümesinin yüzde 3'e yukarı yönlü revizyonu ardından kaydettiği kazanımları artırırken yen karşısında da iki haftanın zirvesini gördü.

ABD'de dün açıklanan beklentilerden güçlü ekonomik büyüme ve ADP özel istihdam verisi Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde yüksek artış görüleceği beklentisini artırıyor.

Uzmanlar güçlü veriler nedeniyle Fed'in Aralık ayında bir faiz artırımı yapacağının fiyatlanmaya başlayabileceğini ve bunun dolara destek olabileceğini belirtiyorlar.

Doların uzun bir değer kaybı sürecinden ve Ocak 2015'ten beri en düşük seviyeye gerilemesi sonrası dün ilk kez belirgin bir değer kazancı yaşandı.

Hafta başında euro dolar karşısında 5 Ocak 2015'ten beri ilk kez 1.20 seviyesinin üzerine çıkmış benzer şekilde dolar endeksi de 92 seviyesinin altına gerileyerek Ocak 2015'ten beri en düşük seviyeleri görmüştü. ABD büyüme verileri sonrası euro dolar paritesi 1.19'un altında dolar endeksi ise 93 civarında
seyrediyor.

Bankacılar Türkiye piyasaları tatilken açıklanacak ABD istihdam verilerinin piyasa açılışında yön belirleyici bir etken olacağını öngörüyor.

Son işlem günü olan Salı günü 3.44 civarında günü tamamlayan dolar/TL, bugün öğle saatlerinde 3.4622/3.4634 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 3.7904/3.7919, euro/TL ise 4.1184/4.1204 seviyesinde bulunuyor.

TL'nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle sert düşerek 3.44'e gerileyen kurda Kuzey Kore gerginliği euro/dolar paritesi ve doların küresel seyri ana belirleyiciler olmayı sürdürüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.