Haftanın ilk işlem günü dolar aşağı yönlü

Cuma 5.49 sınırından geri dönen dolar/TL bugün 5.43 seviyesine gevşedi. Piyasalarda başta S-400 gerilimi olmak üzere TL'yi baskı altında bırakan gelişmeler yakından izleniyor.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Haftaya 5.45'in hemen altından başlayan dolar/TL, 4. çeyrek büyüme verisi sonrası 5.43 seviyesine gevşedi.

Sabah saat 09:25'de 5.4470'de yer alan dolar kuru, saat 11:29'da 5.4310'da yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.1140 seviyesinden işlem gördü.

Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 ile beklentilerin biraz üzerinde daralırken, 2018'in tamamında ise yüzde 2.6 ile beklentilerin hafif üzerine büyüdü. Bu arada cari işlemler hesabı ocak ayında 813 milyon dolar açık verdi. Beklenti 825 milyon açık yönündeydi.

Türk Lirası, başta ABD ile ilişkilere yönelik endişeler ve küresel piyasalarda son haftalarda artan riskten kaçış eğilimiyle baskı altında kalıyor.

Dolar/TL geçen haftaya 5.35'in hemen üzerinde başladıktan sonra sert yükselişle Cuma günü 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test etmiş, ABD verisi sonrası 5.45'in altına gevşemişti. ABD'de tarım dışı istihdam Şubat ayında sadece 20 bin artış kaydederek istihdamdaki büyümenin neredeyse durma noktasına geldiğine işaret etmişti.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için atılan genişlemeci adımlar ve TCMB'den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin 5 aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Öte yandan bankacılara göre ABD Türkiye ilişkileri piyasalarda satış baskısı yaratan önemli bir unsur olsa da tek unsur değil. Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik sene başındaki risk iştahının son haftalarda artık terse döndü. Bu riskten kaçış döneminde lokaller ise döviz birikimlerini artırmayı tercih ediyor.

TCMB verilerine göre bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 aydır, her hafta aralıksız artış gösterirken 103.56 milyar dolara ulaşan birikim tarihi zirveye daha da yaklaştı.

Bankacılara göre bu trend, yabancıların TL'ye ilgisinin arttığı bir dönemde sadece TL'deki değer kazancını sınırlarken küresel riskten kaçış döneminde ise hem yerlilerin hem de yabancıların aynı anda döviz talep etmesi nedeniyle TL'de değer kaybının daha belirgin hissedilmesine neden oluyor.

"TL için iyimser olmak zor"