Halkbank, kredilerde vadeleri 3 ay süreyle faizsiz ertelenecek

Koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin giderilmesi için kamu bankalarının açıkladığı paketlere Halkbank'tan da destek geldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Halkbank koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin giderilmesi için aldığı tedbirleri açıkladı. Banka, 6 adımda devreye aldığı tedbirlerin yanı sıra gerekli olması durumunda yeni önlemleri alacağını duyurdu. Banka ayrıca yurt genelinde bin şubesinde 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre önlemler şöyle:

1. 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

2. Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

3. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

4. Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

5. Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

6. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak