11 °C

Halkbank'ın üç aylık net kârı 530 milyon lira

Halkbank’ın kredileri yılın ilk çeyreğinde 115 milyar TL oldu. Taşkesenlioğlu, "Esnaf ve sanatkarlara ilk üç ayda 2 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandırdık, böylece kredi kullanan toplam esnaf sayısını 300 bin kişiye ulaştırdık" dedi

Halkbank'ın üç aylık net kârı 530 milyon lira

İSTANBUL- Halkbank, yılın ilk çeyreğinde 530 milyon lira net kâr elde etti. Bankanın toplam aktifleri, yüzde 4 oranında artarak 146 milyar TL’ye ulaştı.

Halkbank, 2014 yılının ilk çeyreğinde toplam kredilerini yüzde 3,3 artışla 115 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın nakdi kredileri yüzde 4,8 artışla 89 milyar TL seviyesine ulaşırken, gayri nakdi kredileri 27 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Halkbank, toplam TL kredilerini yüzde 6,5 oranında artış ile 66 milyara çıkardı.

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bankanın ilk çeyrekte kredilendirme faaliyetlerine ara vermeden devam ettiğini belirterek "Yılın ilk döneminde ekonomiye ilişkin oldukça mütevazi hatta aşağı yönlü beklentilere rağmen bu daralmayı teyit edecek bir öncü göstergenin olmaması banka olarak olumlu yöndeki beklentilerimizi muhafaza etmemize destek oldu" dedi.

Türkiye'nin potansiyeline olan inançlarını koruyarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Taşkesenlioğlu, “Bu dönemde yatırım ve işletme sermayesi gereksinimi olan müşterilerimizin bu yöndeki taleplerini karşılamaya gayret ettik. Özellikle küçük işletmeler ile esnaf ve sanatkârın krediye erişim imkân ve olanaklarını artırdık. Esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerde yılın ilk çeyreğinde yüzde 8,5 oranında artış gerçekleştirerek, ilk üç ayda 2 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandırdık, böylece Bankamızdan kredi kullanan toplam esnaf sayısını 300 bin kişiye ulaştırdık” diye konuştu.

 

69-001.jpg

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap