22 °C

Hazine, 2019 dış borçlanmasının yüzde 80'ini tamamladı

Nisan 2029 vadeli dolar cinsi eurobondun yeniden ihracını 1 milyar dolar borçlanma ile tamamlayan Hazine, tahvil yoluyla 2019 yılı dış borçlanmasının yüzde 80'ini yılın ilk çeyreğinde tamamlamış oldu.

Hazine, 2019 dış borçlanmasının yüzde 80'ini tamamladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan 2029 vadeli dolar cinsi eurobondun yeniden ihracını 1 milyar dolar borçlanma ile tamamladı.

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre ilk getiri beklentisi yüzde 7.25 civarı olarak açıklanan ihraçta nihai nihai getiri yüzde 7.15 oldu.

Hazine ilgili tahvilin ilk ihracını Ocak ayında gerçekleştirmiş ve 2 milyar dolar borçlanma sağlamıştı. Yeniden ihraç edilen tutarla birlikte bu tahvilin tedavüldeki toplam tutarı 3 milyar dolara yükseldi.

İlgili tahvilin ilk ihracının tamamlandığı Ocak ayı başında tahvilde kupon oranı yüzde 7.625, yatırımcıya getiri ise yüzde 7.68 olarak belirlenmişti. Böylece yaklaşık 2 ay sonra yapılan yeniden ihraçta ise getiri 53 baz puan gerileyerek yüzde 7.15'e geldi.

Hazine ihraç için Goldman Sachs, JPMorgan ve Standard Chartered'a yetki vermişti.

Hazine Ocak ayı ortasında 2 milyar dolar, Ocak ayı sonunda ise 1.25 milyar euro ve Şubat'ta sukuk ihracı ile 2 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi.

Bu tahvil ihraçlarıyla Hazine'nin 2019 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 8 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan dış finansman programının 6.4 milyar dolarlık yani yaklaşık yüzde 80'i yılın ilk çeyreğinde tamamladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tahvil ihracına ilişkin resmi sonuçları bugün açıklanması bekleniyor.

Kaynak: Reuters