Hazine taşınmazlarında ÜFE'den TÜFE'ye geçildi

Enflasyonla mücadele kapsamında kira artış oranına ilişkin üst sınırın, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenmesi tedbiri Hazine taşınmazları için de uygulanacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Enflasyonla mücadele kapsamında kira artışlarında üst sınırın ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanması uygulamasına Hazine taşınmazları da dahil edildi.

Konuya ilişkin yönetmelik 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak üzere Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte yaptığımız değişiklikle, Hazine taşınmazlarıyla ilgili olarak yaptığımız kira, irtifak hakkı ve kullanma izni sözleşmelerinde artış oranları, 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi dikkate alınarak belirlenecek. Bu endeksleri 'bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim' yerine '12 aylık ortalamalara göre yüzde değişimi' esas alarak hesaplayacağız.

Böylelikle Hazine taşınmazlarına ilişkin sözleşmesi devam eden vatandaşlarımız için artış oranını ÜFE'den TÜFE'ye dönüştüreceğiz, bundan sonra yapılacak sözleşmelerde de TÜFE oranını esas alacağız. Bu düzenlemeyle enflasyonla mücadeleye biz de Hazine taşınmazlarıyla destek sağlamış olacağız."