7 °C

HSBC Türkiye, 6 milyar dolarlık finansman sağladı

HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, yılın başından bu yana yatırım bankacılığında gerçekleştirdikleri işlemlerle müşterilerine Türkiye’de 6 milyar doların üzerinde finansman kaynağı sağladıklarını belirtti.

HSBC Türkiye, 6 milyar dolarlık finansman sağladı

Şebnem TURHAN

HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, Türkiye’nin bankanın global stratejisinde çok önemli bir yer aldığını vurgulayarak, Türkiye bacağı eksik olan hiçbir işin yürümeyeceğini belirtti. Kervancı, Türkiye’nin dış ticarete dayalı büyümesinin finansmanı için de üzerlerine düşeni yaptıklarını vurgulayarak, yatırım bankacılığında bir yılda 6 milyar dolarlık finansman sağladıklarını kaydetti.

Türkiye ekonomisi dinamizmi ve potansiyeli ile her zaman uluslararası yatırımcıların radarında. Ama Türkiye’nin kıymetini uzun yıllardır ülkede yatırımı olan uluslararası yatırımcılar daha iyi biliyor. Bunlardan biri de HSBC Türkiye. Bankanın Genel Müdürü Selim Kervancı, Türkiye’nin HSBC Grubu bünyesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek “Grubun da stratejisinin odağında Türkiye var. Çünkü, global müşterilerine ben size global ağımı sunuyorum diyor ve Türkiye de global şirketlerin radarında olan önemli bir ülke. Türkiye bacağı eksik olan bir şey olmaz yürümez. Gruba da katma değerimiz daha da artmış durumda” diye konuştu.

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ile sorularımızı yanıtlayan Kervancı, Türkiye’den çıkma planlarını iptal ederek kalan bankanın son üç yılda sürekli kara geçtiğini belirterek, “Belirlenen tüm alanlarda büyümemizi tutturduk. Kurumsal ve yatırım bankacılığı ile birikim bankacılığına odaklanıyoruz. Ana bankacılık yapımızı komple yeniden tamamen değiştirdik 484 milyon liralık yatırım yaptık. Ve bunu da Türk şirketinden satın aldık. 2015-2016’da 770 milyon lira zarardan 2017-2018-2019 ilk 6 ayda 1 milyar lira kar var. Ve bunun sürdürülebilir olduğunu görüyoruz” dedi.

Dubai’de Türkiye günü etkinliği yapacak

Kervancı, yatırım bankacılığı ve dış ticaret finansmanında oldukça iyi sonuçlar aldıklarını vurgulayarak, Türkiye’nin doğru tanıtımı için düzenledikleri toplantı

lara dikkat çekti. Çin’de Türkiye konferansı düzenlediklerini önümüzdeki aylarda da Dubai’de Türkiye günü etkinliği yapacaklarını söyleyen Kervancı, şöyle devam etti:

“Bu toplantılar şirketler arası ilişkiler için çok olumlu oluyor. Diyalog başlatıyor ve Türkiye’nin potansiyeli öne çıkıyor. Çinliler oldukça ilgili. Öyle ki Türk vatandaşlığı alımında da bizde Çinliler birinci sıradalar. 500 bin dolar yatıran ülke vatandaşları arasında birincilik Çin’de. Dubai’de ise 5 Türk şirketini bölge bankalarıyla buluşturacağız. Yılın başından bu yana yatırım bankacılığında gerçekleştirdiğimiz Eurobond işlemleri, ihracatın finansmanın da kullanılan ülke kredisi (ECA) ve Murabaha finansmanı işlemleriyle müşterilerimize 6 milyar dolar üzerinde finansman kaynağı sağladık.” Türkiye’nin de dış ticarete dayalı büyümesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Kervancı, finansman tarafında kendilerinin üzerlerine düşeni yerine getirdiğini vurguladı.

2019 yılının gayet iyi geçtiğini ve doğru alanlara odaklanarak değer yaratabilecekleri işler yaptıklarını vurgulayan Kervancı, 2020 yılının bankacılık açısından yine risk yönetiminin önemli olduğu yıl olacağını söyledi. Kervancı, şöyle konuştu: “Aktif kalitesini düzgün yönetmemiz gereken yıl olacak. Fonlama tarafından çok fazla sıkıntı olacağını sanmıyorum ama talebin yine orta seviyede olacağını düşünüyorum. Çünkü yatırım iştahının tam hareket kazandığını görmüyoruz. O da kredi talebini etkiliyor. Ama karlılıkların artacağını düşünüyoruz çünkü faizlerin düşesiyle fonlama maliyetleri de düşüyor. Bankaların karlılığında ilerleme olacak bu iyi haber çünkü bunlar sermayeye eklenecek ve bankaların ileriye yönelik kredi verme kapasiteleri artacak.”

Türkiye’nin inanılmaz potansiyeli olan ülke olduğunu belirten Kervancı, paranın nasıl çekileceğinin ve güvenin nasıl pekiştirileceği üzerine çalışılması gerektiğini vurguladı.

Yağmur hasadı başladı

HSBC Türkiye’nin sürdürülebilirlik projelerine yatırımları hakkında da bilgi veren Kervancı, HSBC Türkiye olarak odağında çevre, eğitim ve girişimcilik olan sürdürülebilirlik projelerine hem yerel ve global kaynaklarımızdan fon sağlıyor hem de çalışanlarımızın gönüllü katılımı ile bu projeleri desteklediklerini söyledi. Kervancı, “Çalışanlarımızın sürdürülebilirlik projelerimize katılımını arttırmak için ‘Gönüllülük İzni’ uygulamasını hayata geçirdik. Uygulama ile HSBC’nin yürüttüğü sürdürülebilirlik projelerine 16 saat gönüllülük desteği veren çalışanlarımız 1 günlük izin hakkına sahip oluyor” dedi.

Kervancı, HSBC Grubu’nun 8 yıldır küresel çapta yürüttüğü ‘Su Programı’ kapsamında HSBC Türkiye olarak WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile çölleşme ve kuraklık tehdidi karşısında Büyük Menderes Havzası’nda suyun etkin ve verimli kullanımına katkı için harekete geçtiklerini kaydetti.

Aydın’ın Haydarlı Köyü’ndeki Yağmur Suyu Hasadı modeli ve bilinçlendirme çalışmalarıyla hem köyün su ihtiyacını karşılamayı, hem de ekolojik sürdürülebilirlik için bölgede tekrar edilebilir bir model oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Kervancı, “2019 Mayıs ayından bu yana 200 gönüllümüz ve yerel halkın da katılımıyla yürüttüğümüz projemiz ile 134 ton yağmur suyu topladık. Bu, dört kişilik bir ailenin yaklaşık altı aylık su ihtiyacına eşdeğer. Hedef ise 2020 Ekim’e kadar 650 ton yağmur suyu hasadı” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap