14 °C

İran ve G-20 stresi dolar sattırıyor!

Jeopolitik risk algısındaki artış ve bu haftanın ilerleyen günlerinde Çin-ABD ticaret görüşmelerinde sonuca varılıp varılmayacağına dair endişeler küresel piyasalarda negatif hava estiriyor. Altın, Frank, hatta bitcoin yatırımcının yeni adresi... Evrim Küçük'ün haberi...

İran ve G-20 stresi dolar sattırıyor!

Evrim KÜÇÜK

Küresel piyasalar ABD ile İran arasında artan gerilim ve G20 Liderler Zirvesi’nde Çin-ABD ticaret görüşmelerinde sonuca varılıp varılmayacağı endişesiyle zayıf seyrediyor. Jeopolitik risk algısındaki yükseliş ve ekonomik görünüme ilişkin kaygılar borsaları baskı altında tutarken, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) daha gevşeme yanlısı söylem beklentileri de stresi derinleştiriyor. Bu tabloda yatırımcı alternatif varlıklara yöneldi. Dolar ve hisse satan yatırımcı altın, İsviçre Frangı, Japon Yeni hatta Bitcoin’e yöneldi.

Dünya borsaları ticaret endişeleriyle zayıf seyrederken; Fed’den daha gevşeme yanlısı söylem beklentileri ABD hazine tahvil getirileri ve doları aşağı çekti, altın fiyatlarını ise altı yılın zirvesine çıkardı. Dolar, Fed’in para politikasını gevşeteceği beklentileriyle euro ve yen karşısında son ayların en düşük seviyesini görürken, güvenli liman İsviçre frankı ve altın Ortadoğu gerilimlerinin etkisiyle yükseldi. Doların ivme kaybetmesiyle euro, dolar karşısında bir hafta önce gördüğü iki haftanın dip seviyesi olan 1.1181’den yüzde 2 yükselerek 1.14105 ile üç ayın zirvesini gördü. Dolar endeksi son beş işlem gününde yüzde 1.7 geriledikten sonra dün 95.943 ile üç ayın en düşük seviyesine indi.

Yatırımcının gözü altında!

Altın fiyatları doların gerilemesiyle yüzde 1’den fazla artışla altı yılın en yüksek seviyesine yükselirken, devam eden ABD-İran gerilimleri yatırımcıları güvenli liman altına sevk etti. Spot altının ons fiyatı 1,438.63 dolar ile 14 Mayıs 2013’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Analistler, fiyatların 1.430 doların üzerinde kalmayı başarması halinde altının 1.475 doları hedefleyeceğini tahmin ediyor. Diğer yandan altın/ gümüş rasyosunun düşük olduğuna dikkat çeken analistler, gümüşde de alım fırsatı görüyor.

ZENGİN ÜLKE PARASINA HÜCUM

İsviçre Frangı dokuz ayın en yüksek seviyesine geldi ve dolar karşısında 0.9755 düzeyine çıktı. Yatırımcının tercihlerinden Japon Yeni de 106.780 ile ocak başından bu yana en güçlü seviyeye geldi.

Bitcoin 3'e katlandı

Son haftalardaki hızlı yükselişini sürdüren Bitcoin, haftasonu yüzde 10’dan fazla artış gösterek geçen yılın mayıs ayından bu yana ilk kez 10 bin dolarlık sınırı aştı. 10 bin dolar bariyerini aşan bitcoin sonrasında ikinci psikolojik sınır 11 bin doları da devirdi. Dünya borsalarında jeopolitik gerilim nedeniyle artan satışlar yatırımcının bitcoine yönelmesine neden olunca hafta başında bitcoinin fiyatı 11.247 dolara çıktı. Böylelikle bitcoin fiyatı 2019 başından bu yana üçe katlanmış oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap