10 °C

İş Bankası 1 milyar 24 milyon TL net kar açıkladı

İş Bankası 1 milyar 24 milyon TL net kar açıkladı

 

İSTANBUL - İş Bankası'nın aktif büyüklüğü 181 milyar TL'ye ulaşırken, özkaynak büyüklüğü 23 milyar TL'yiaştı.Banka'nın net dönem karı 1 milyar 24 milyon TL oldu.
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk üç ayına ilişkin sonuçlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; aktif büyüklüğü, krediler ve özkaynaklardaTürkiye'nin en büyük bankası olma unvanını koruyan İş Bankası'nın aktif toplamının181 milyar TL'ye yükseldiğini, özkaynaklarınınise 23 milyar TL'yi aştığını belirterek, "İş Bankası randımanlı ve sürdürülebilirbüyüme stratejisi çerçevesinde bu dönemde de başarılı bir performans sergilemiş, 2013 yılının ilk üç aylık faaliyet döneminde 1 milyar 24 milyon TL net kar elde etmiştir" dedi.

Üretim ve yatırıma destek vermek suretiyle ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamayı sürdüren İş Bankası'nın kredileriyüzde 3,6 büyüme kaydederek 111 milyar TL düzeyine yükselmiş, İş Bankası bu dönemde de en çok kredi veren banka olmaya  devam etmiştir. Ayrıca, kredilerinin79 Milyar TL tutarındaki kısmı nakdi ticari kredilerden oluşan İş Bankası, artan ticari kredi hacmiyle, en çok nakdi ticari kredi veren banka konumunu da korumuştur.Bu dönemde,Bankanıntahsil olunacak alacaklar oranıyüzde 2,0 seviyesinde sektör ortalamasının altında gerçekleşmiştir.

106 milyar TL'ye ulaşan mevduat toplamı ile özel bankalar arasında liderliğini devam ettiren İş Bankası, yaygın şube ağı, teknolojiyi müşteriye hizmet için kullanma felsefesiyle sürekli yatırım yapılarak geliştirilen 5000'i aşkın Bankamatik ağı ve kaliteli hizmet sunumuyla tasarruf sahiplerinin en çok tercih ettiği banka olmuştur.İş Bankasıaynı zamanda kaynaklarını çeşitlendirme ve uygun maliyetli fon sağlama çalışmalarını sürdürmüş, bu kapsamda dönem içerisinde tahvil ve bono ihraçlarına devam etmiştir.

Yılın ilk çeyreğinde, mali bünyesini güçlendirmeye ve risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam eden İş Bankası'nın özkaynakları 23 Milyar TL'yi aşmış, sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 16,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. İş Bankası özkaynak büyüklüğü açısından sektör liderliğini bu dönemde de sürdürmüştür.

Net faiz gelirlerini artırmanın yanı sıra komisyonlu işlerde de başarılı bir performans gösteren İş Bankası'nın net dönem karı, geçen yılın aynı dönemine göre güçlü bir büyüme göstermiş ve 1 milyar 24 milyon TL seviyesine ulaşmıştır.
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklamasının sonunda;İş Bankası 24.300 çalışanı, 1.265 şubesi, 5.000'i aşan yaygın Bankamatik ağı ve yenilenen teknoloji ile sürekli geliştirilen hizmet platformlarıyla tüm birikim ve enerjisini kullanarak müşterilerine, hissedarlarına, çalışanlarına değer yaratmayı ve milli ekonomiye katkı sağlamayı sürdürecektir" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap