8 °C

İş Bankası'ndan 2.56 milyar lira net kâr

İş Bankası'nın üçüncü çeyrek net kârı, net faiz gelirleri ve ticari işlem kârındaki artışla 918.14 milyon liraya ulaştı

İş Bankası'ndan 2.56 milyar lira net kâr

İSTANBUL - İş Bankası'nın üçüncü çeyrek net kârı, net faiz gelirleri ve ticari işlem kârındaki artışın etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 10.9 artışla 918.14 milyon lira ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Bankanın üçüncü çeyrek net kârı yıllık bazda da yüzde 45 artarken, net faiz gelirleri ile net ücret ve komisyon gelirlerindeki yüksek büyüme etkili oldu.

Bankanın KAP'a açıkladığı mali sonuçlarına göre bankanın dokuz aylık net kârı yüzde 1.2 artışla 2.56 milyar lira oldu.

Garanti Yatırım Bankacılık Analisti Recep Demir, "Marj ve aktif kalitesi anlamında iyi bir çeyrek ve beklentilerden iyi bir net kâr geldi. Net kârdaki çeyreksel bazdaki artışta net faiz gelirlerinin artışı ve bir önceki çeyrekte eksi olan ticari işlem kârının daha az swap işlemi kullanılmasıyla pozitif gelmesi etkili oldu. Faaliyet giderleri beklentilerin üzerinde gerçekleşse de, bu kalemdeki artış 100 milyon liralık karşılık iptali ile kompanse edildi" dedi ve ekledi:

"Beklentilerden iyi gelen sonuçlara piyasa olumlu bir tepki veriyor"

İş Bankası'nın net faiz gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 174.6 artışla 5.46 milyar liraya, net ücret ve komisyon gelirleri yüzde 184.6 büyüme ile 1.5 milyar liraya
yükseldi.

Bankanın krediler ve alacakları üçüncü çeyrekte, yıl sonuna göre yüzde 12 artışla 151.4 milyar liraya yükseldi. Aktif büyüklüğü de geçen yıl sonuna göre yüzde 9.73 artışla 231 milyar liraya ulaştı.

İş Bankası'nın mevduatı üçüncü çeyrek sonunda yıl sonuna göre yüzde 7.8 artışla 130.5 milyar liraya yükseldi.

İş Bankası'nın faaliyet raporunda yer alan açıklamaya göre, takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 ile sektör ortalamasının oldukça altında gerçekleşti.

Üçüncü çeyrek sonu itibariyle özkaynakları 26.5 milyar liraya düzeyine ulaşan İş Bankası'nın sermaye yeterlilik oranı da yüzde 15.3 oldu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.