İyimserlikten sınırlı destek bulan dolar/TL 5.31 seviyesinde

Moody's'in bankaların kredi notuna yönelik uyarısıyla dünkü pozitif havadan tam olarak yararlanamayan dolar/TL yeni güne 5.31 civarında yatay başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik gelişmelerin dün yarattığı küresel olumlu havanın Moody's açıklamaları ve iç nedenlerle sınırlı yansıdığı dolar/TL güne 5.31 civarında yatay başladı.

Kur saat 09:15'de 5.3130'da yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.0385 seviyesinden alıcı buldu. Dolar endeksi ise 96.393 seviyesinde.

Piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmalarını bekliyor. Powell, bugün TSİ 18:00'da Senato Bankacılık Komitesi'nde, yarın ise Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde ABD para politikası ve ekonomisine ilişkin sunum yapacak.

Piyasalar için küresel bazda en önemli risk unsurları olarak ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ile Brexit konusu görülüyor.

Asya borsaları, yatırımcıların ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasına varıp varamayacaklarını görmek için beklemeleriyle beş ayın zirvesinden gerilerken, sterlin İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit son tarihini erteleyeceği umutlarıyla yükseldi.

Bankacılar dün küresel olumlu havanın TL'deki etkisinin benzer para birimlerine göre sınırlı kaldığını, burada Moody's açıklamalarının ve seçim öncesi ekonomideki yavaşlama ve enflasyona ilişkin belirsizliğin etkili olduğunu belirttiler.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi büyümesini artırmaya yönelik tedbirlerin bankaların kredi notu için negatif olduğunu belirtti.

May, Brexit'i erteleme fikrine sıcak bakmaya başladıMay, Brexit'i erteleme fikrine sıcak bakmaya başladı