11 °C

JP Morgan, Fed'den iki artış bekliyor

JP Morgan, Trump'ın ilk 100 gün için ifade edeceği politikaların piyasa dostu olması durumunda, 2017 yılında Fed'den 2 faiz bekliyor.

JP Morgan, Fed'den iki artış bekliyor

ABD Merkezli JP Morgan, güçlü ABD Doları, düşük enflasyon ve daha güvencin bir Fed'in 2017 yılında 2 faiz artırımını getirebileceğini söyledi. 

Donald Trump'ın ekonomik teşvik politikalarının Haziran 2017'de ilk 25 baz puanlık faiz artırımının ateşleyicisi olacağını tahmin eden JP Morgan, ikinci 25 baz puanlık artırımın ise Aralık 2017'de geleceğini öngörüyor.

JP Morgan, ABD için 2017 ekonomik görünüm raporunda, "Eğer Trump'ın ilk 100 gün için ifade ettiği politikalar göreceli olarak piyasa dostu olursa, Fed'den mart ve mayıs toplantılarında yıl ortasında bir faiz artırımı beklentisini güçlendirecek sinyaller gelmesini bekleyebiliriz. Haziran toplantısında 25 baz puanlık artırım beklemeye devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

JP Morgan, ABD ekonomisinin 2017 yılında yüzde 1,9 ve 2018 yılında yüzde 1,8 büyümesini beklediğini belirtirken, bu tahminlerin ticari anlaşmaların sona erdirilmesinin ABD ekonomisine potansiyel etkilerini hesaba katmadığını da vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.