JP Morgan, TCMB'den yumuşama beklemiyor

"TCMB enflasyondaki aşağı hareketin en azından kısmen vergi indirimleri gibi tek seferlik faktörlerden kaynaklandığını bilincinde" diyen JP Morgan, Merkez Bankası'ndan faiz indirimi ya da dilinde yumuşama beklemiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

JP Morgan, TCMB'nin 6 Mart'ta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde tutacağını ve piyasalarda tedirginlik yaratmaktan kaçınmak için kullandığı ifadeleri, dili değiştirmeyeceğini öngördüklerini bildirdi.

JP Morgan, Yarkın Cebeci imzası ile bugün yayınladığı araştırma notunda, "Enflasyon dinamikleri son aylarda gevşedi. Bununla birlikte TCMB enflasyondaki bu aşağı hareketin en azından kısmen vergi indirimleri gibi tek seferlik faktörlerden kaynaklandığını bilincinde. Daha önemlisi, TCMB siyasi baskının olmadığı bir dönemin keyfini sürüyor ve erken bir indirimin kredibilitesini aşındırabileceğinin farkında" ifadelerini kullandı.

Fiyat baskılarında son dönemdeki zayıflamanın etkisi ile Nisan ayında bir faiz indirimi riskinin arttığını belirten JP Morgan, "Ancak biz hala para politikasında gevşemenin ancak enflasyonda düşüşün daha görünür hale geleceği Haziran'da başlamasını bekliyoruz. Gelecek hafta bir faiz indirimi olağanüstü riskli olur ve çok büyük olasılıkla böyle bir adımdan kaçınılacak" değerlendirmesini yaptı.