Kamu mevduatlarına faiz sınırı

Kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatları için tavan faiz uygulaması başlatıldı.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatlarına vadelere göre değişmek üzere tavan getiri uygulaması getirildi.

Kamu Haznedarlığı yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe göre ilgili kamu kurumlarının mevduat, ters repo ve katılma hesabı olarak değerlendirmeyi öngördükleri mali kaynakları için uygulanacak vadeli mevduat ve ters repo faiz oranı ile katılma hesabı beklenen/tahmini getirisi, yönetmelikle belirlenen oranlardan daha yüksek olamayacak.

Tavan getiri TCMB tarafından açıklanan bankalarca TL üzerinden açılan vadeli mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranının, vadelere göre değişen belli bir oranı ile sınırlandı.

Yönetmeliğe göre, genel bütçe kapsamın dışındaki kamu idareleri; kendi bütçeleri veya tasarrufları altında bulunan her türlü mali kaynaklarını kamu sermayeli bankalarda değerlendirmekle yükümlü.

Düzenlemenin etkisi ne olacak?

Oyak Yatırım'ın notunda düzenlemenin Vakıfbank'ın 2019 sonu özkaynak karlılığına yaklaşık 38 baz puan, Halkbank'ın özkaynak karlılığına da 18 baz puan katkı sağlamasının beklendiği ifade edildi.

Ziraat Bankası'nın 2018 sonu solo bilançosuna göre yaklaşık 20 milyar TL resmi kurum mevduatı bulunurken, Vakıfbank'ın 26.25 milyar TL, Halkbank'ın da 11.6 milyar TL resmi kurum mevduatı bulunuyor.