6 °C

Konut satışları için bankalardan destek

Ziraat Bankası ve VakıfBank’ın ardından Halkbank da Enflasyona Endeksli Konut Kredisi çıkardı. 12 aylık beklenen enflasyona göre hesaplandığında kredi faizi aylık yüzde 1.2’ye kadar düşerken gayrimenkul piyasasında hareketlilik başladı... Leyla İlhan'ın haberi...

Konut satışları için bankalardan destek

Leyla İLHAN

Kamu bankaları konut satışlarını canlandırmak için harekete geçerek Enflasyona Endeksli Konut Kredisi paketini açıkladı. Önceki gün Ziraat ve VakıfBank tarafından açıklanan uygulamaya dün de Halkbank dahil oldu. Yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda 6 ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık TÜFE ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki harekete göre değişkenlik gösterecek.

Şartsız çıkış imkanı

Söz konusu paket üzerinden kredi kullanmış kişiler istemeleri halinde enflasyon bazlı krediden hiç bir şart olmadan çıkarak sabit oranlı konut kredisine de geçiş yapabilecek. Ayrıca uygulamada kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden “erken ödeme tazminatı” tahsil edilmeyecek.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan,”Bu faiz oranının daha düşeceği beklentisiyle insanlar alıma geçirebilir. Aynı şekilde halihazırda gayrimenkul fiyatları çok uygunken, yarın faiz oranları ve enflasyonda iyileşme olduğunda konut fiyatlarında da iyileşme olacak. Dolayısıyla şu anda alıcı alıma geçtiğinde uygun konut fiyatıyla alım yapıp, faiz oranlarının düşeceği beklentisiyle bir taşla iki kuş vurabilir” yorumunu yaptı. Babacan, piyasa yapıcı iki bankanın sektöre destek amacıyla başlattığı kampanya ile satış ofislerinin telefonlarının çalmaya başladığını aktardı. Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise “Yeni uygulamayla gayrimenkul piyasasında hareketlenme başlayacak. Özellikle konut almak isteyip de cesaret edemeyenler açısından ciddi bir itici güç olacaktır” dedi.

Tek haneli TÜFE faizi %1’in altına çekecek

Konut sektöründe tüketiciler için yüzde 1’lik konut kredi faizinin ‘psikolojik sınır’ olduğu sürekli dile getiriliyor. Mevcutta kamu bankalarında yüzde 1.55 olan konut kredi faizi bu üründe yüzde 1.2’ye geldi. Özel bankalarda ağırlıklı olarak yüzde 1.8-2.1 seviyesinde. Enflasyon baz etkisinden dolayı yaz aylarında tek haneye düşmesi halinde bu kredide faiz yüzde 1 olan psikolojik sınırında altına düşecek ve yüzde 0.8-0.9 düzeyine gelecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap