Kredi kartı ödemelerine kolaylık

BDDK kararı ile bireysel kredi kartları için asgari ödeme oranı yüzde 20'ye indirildi ve 31 Aralık 2020'ye kadar ndemesiz dönem tanımlanabilmesine imkanı sağlandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşın finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla yeni kararlar aldı.

BDDK’dan yapılan açıklamaya göre kurul kararı ile bireysel kredi kartları için asgari ödeme oranının yüzde 20'ye indirildi. Ayrıca kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020’ye kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağlandı.

Eski uygulamada asgari tutarın son ödeme tarihini takip eden üç ay içinde ödenmemesi durumunda borçluya yapılan bildirimi takip eden bir aylık süre sonunda kredi kartları iptal edilerek borcun tamamı ödenene kadar yeni kredi kartı düzenlenemiyordu. Yeni uygulamayla, kart borçlarını öteledikleri süre boyunca vatandaşlardan asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep edilmeyecek ve ödemesiz dönemler tanımlanabilecek.