3 °C

Küresel faizlerde yükseliş eğilimi ivmelendi

Küresel faizlerde yükseliş eğilimi ivmelendi

 

İSTANBUL  - Küresel faizlerdeki yükseliş isteği, ABD'de açıklanacak veriler öncesinde 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,75 direncini test etmesiyle ivme kazandı.

Güne dengeli bir başlangıç yapan ABD 10 yıllık tahvil faizleri, saat 15.30'da bir çoğu açıklanacak olan makroekonomik veriler öncesinde yükselişe geçerek analistlerin direnç olarak dikkati çektikleri yüzde 2,75 seviyesini gördü. Temmuz ayı başından bu yana üç kez 2,75 seviyelerini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu seviyenin üzerinde tutunamamıştı. Analistler, 2,75 seviyesinin kırılması durumunda yüzde 2,85 ve yüzde 3 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor.

ABD faizlerindeki yükselişin ivme kazanması diğer ülke faizlerinde de artışa neden oldu. Almanya'da dün günü yüzde 1,82 seviyelerinden tamamlayan 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,86'ya yükselirken, İngiltere 10 yıllık tahvil faizleri de 2,64 seviyelerinden 2,68 sınırına yükseldi. Yurt içinde de beklentilerden iyi gelen işsizlik ve cari işlemler dengesi verilerine rağmen küresel piyasalara paralel olarak 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 9,37'ye kadar yükseldiği görüldü. Bu seviyelerden gelen tepki alımlarıyla bu dakikalarda yüzde 9,27 seviyelerinde dengelenen 10 yıllık tahvil faizlerinde bu yıl en yüksek yüzde 9,59 seviyesi görülmüştü.

Analistler, saat 15.30 ve 17.00'de ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, teknik olarak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2,75 seviyesini kırıp kırmayacağının da takip edilmesini tavsiye ediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.