24 °C

Küresel piyasalar ECB sonrası yön arayışında

Küresel piyasalarda eylül ayının ana gündemini oluşturan merkez bankaları toplantılarının ilki olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısından yatırımcılar adına bir sürpriz çıkmadı.

Küresel piyasalar ECB sonrası yön arayışında

ECB dün beklentiler doğrultusunda faizlerde ve tahvil alım programında değişikliğe gitmezken, Başkan Mario Draghi, para politikası ile ilgili değişikliklerin tartışıldığını ve sonbaharda açıklama yapılabileceği söylemini tekrarladı. Analistler, sonbahar ile eylül-aralık dönemine işaret edildiğini belirterek, Draghi'nin açıklamalarından ECB'nin değerlenen avrodan rahatsız olduğunun anlaşıldığını, ayrıca ECB'nin enflasyon tahminlerini aşağıya çektiğini ifade etti. Draghi'nin söylemlerine karşın avro/dolar paritesi değer kazanmaya devam ederek 1,2092 ile Aralık 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvurusu verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve ECB'den sürpriz bir karar çıkmaması sonrasında dünya borsalarında iç dinamikler öne çıktı ve karışık bir görünüm sergilendi. ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,10 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,02 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 yükseldi.

Avrupa tarafında, Avro Bölgesinde 2'nci çeyrek büyüme verisinin yıllık yüzde 2,3 ile beklentilerin hafif üzerinde gelmesi ve düşük enflasyon beklentilerinin artmasının desteği ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,67, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,58 değer kazandı.

Bugün Japonya'da büyüme ve Çin'de ihracat verilerinin beklentilerin altında kalmasına karşın dolar/yen paritesi 107,65 ile Kasım 2016'dan beri en düşük seviyesine geriledi. Yendeki değerlenmenin negatif etkisi ile kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,78 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yatay bir seyir izledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

10.00 Türkiye, temmuz ayı sanayi üretimi
11.30 İngiltere, temmuz ayı sanayi üretimi 
17.00 ABD, temmuz ayı toptan eşya stokları

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap