14 °C

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

Piyasaların odaklandığı Açık Piyasa Komitesi toplantısında, faizlerin 25 baz puan artırılmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

Küresel piyasalar, dün başlayan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararları bekliyor.

Fed'in faizleri 25 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, yatırımcılar Fed üyelerinin tahminlerinden oluşturulan noktasal grafikteki olası değişiklikler ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarına odaklandı.

Analistler, Fed'in 2017 sonuna ilişkin medyan faiz beklentisinin 3'ten 4'e yükselmesi için en az 4 üyenin faiz artışını yukarı yönlü revize etmesi gerektiğini belirterek, bunun olasılığının düşük olduğunu ifade etti. Fed'in politika faizi hala 0,50-0,75 aralığında bulunuyor.

Bugün ayrıca, şubat ayı enflasyon ve perakende satış verilerinin izleneceğini kaydeden analistler, Fed öncesinde piyasalardaki dalgalı seyrin devam edebileceğini belirtti.

Dün ABD'de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) yıllık yüzde 2,2 ile beklentileri aşmasının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,21, S&P 500 endeksi yüzde 0,34 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,32 değer kaybetti.

Dolar, kritik karar öncesi sakin Dolar, kritik karar öncesi sakin

Sterlin düşüş eğiliminde

Avrupa tarafında, dün açıklanan verilerin genel olarak beklentiler seviyesinde olmasının etkisiyle pay piyasalarında yatay bir seyir izlendi. İngiltere'de başlayan Brexit süreci ile ilgili tedirginlikler sonucu sterlin, dolar ve euro karşısında düşüş eğiliminde hareket ederken, Almanya da DAX endeksi yüzde 0,01, İngiltere de FTSE 100 endeksi de yüzde 0,13 değer kaybetti.

Bugün Asya piyasalarında Brent petrolün varil fiyatının güne tepki alımlarıyla başlaması dikkati çekerken, altının ons fiyatı da dünkü kayıplarını telafi ederek 1.200 doların üzerinde dengelendi. Asya borsalarının genelinde ise bu akşamki Fed ve yarınki Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararları öncesinde yatay bir seyir izleniyor.

Yurt içinde, dün sınırlı da olsa satış ağırlıklı bir seyrin izlendiği Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,33 değer kaybıyla 89.137 puandan tamamladı. Dün 3,74-3,76 bandında dalgalanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,7430 seviyelerinden işlem görüyor.

Analistler, bu akşam Fed, yarın BoJ, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, BIST 100 endeksinin 88.500 seviyesinin destek, 90.000 ve 91.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Fed ve TCMB ne yapacak?Fed ve TCMB ne yapacak?

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, aralık dönemi işsizlik

11.00 Türkiye, şubat ayı bütçe dengesi

12.30 İngiltere, ocak dönemi işsizlik

15.30 ABD, New York Fed mart ayı sanayi endeksi

15.30 ABD, şubat ayı TÜFE ve perakende satışlar

21.00 ABD, Fed faiz kararı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.