Küresel piyasalar haftanın son işlem gününde yön arayışında

Küresel piyasalar, yoğun geçen haftanın son işlem gününde yön arıyor. Asya borsaları gerilerken ABD vadeli endeksleri karışık seyir izliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Koronavirüs vakalarının dünya genelinde kontrolsüz şekilde artmaya devam etmelerinin yarattığı endişeler ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikalı şirketlerin Çin Ordusu ile bağlantısı olan Çinli şirketlere yatırım yapmalarını yasaklaması Asya borsalarına satış getirirken ve ABD vadeli endekslerinde ise karışık bir seyir izleniyor.

ABD'de Trump yönetiminin yeni bir koronavirüs teşvik paketi için Demokratlar ile müzakerelerden çekilmekte olduğu haberleri de piyasaları olumsuz etkileyen faktörler arasında.

Şu sıralarda Asya'da Nikkei 225 endeksi düne göre yüzde 1,15 eksi işlem görürken, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzd 0,55 ve Shanghay'da Bileşik endeks yüzde 0,75 ekside. Asya borsalarının önde gelen endeksleri arasında bugün sadece Kospi'de yükseliş var. Seul'de Kospi endeksi düne göre yüzde 0,55 artıda.

ABD vadelilerine baktığımızda ise Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre 22 puan, yüzde 0,08 ekside. S&P 500 vadeli endeksi 1,75 puan, yüzde 0,05 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 42,75 puan, yüzde 0,36 artıda. 

Altın son 1 buçuk ayın en kötü haftasına hazırlanıyor

Altın fiyatları, artan koronavirüs vakalarının ekonomik etkisine dair endişelerin aşı
umutlarını gölgelemesiyle hafif yükseldi ancak Eylül sonundan beri en kötü haftalık performansına hazırlanıyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 yükselerek 1,877.14 dolarda seyretti.  Haftalık olarak ise yüzde 3.8 geriledi.

Brent, 43 doların altında

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları nedeniyle küresel ekonomide ve yakıt talebinde iyileşmenin yavaş olacağı endişeleriyle geriledi ancak aşıya dair umutlardan destek bularak üst üste ikinci haftayı da kazanımla kapatmaya hazırlanıyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün yüzde 0.6 geriledikten sonra yüzde 1.7 düşüşle 42.78 dolarda işlem gördü. ABD hafif ham petrolü dün yüzde 0.8 düşmesinin ardından yüzde 2.2 gerileyerek 40.23 dolarda seyretti.