5 °C

Küresel piyasalar karışık

ABD imalat verilerine odaklanan küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar karışık

Küresel piyasalar, genel olarak dar bant içinde dalgalı bir seyir izlerken, bugün Avrupa ve ABD'de açıklanacak imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin, yatırımcıların odak noktasında olması bekleniyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) stres testine tabi tuttuğu 34 bankanın ağır durgunluk şartlarında kredi vermeye yetecek asgari sermaye oranlarını karşıladığının açıklanması piyasaların üzerindeki baskı unsurlarından birini ortadan kaldırırken, dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik başvurusu beklentilerin üzerinde arttı. Bu gelişmelerle New York borsasında yatay bir seyir izlenirken, dolar endeksi de 97,5 seviyelerindeki yatay seyrini devam ettirdi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,06 değer kaybetti, Nasdaq endeksi yüzde 0,04 yükseldi ve S&P 500 endeksi de önceki kapanış seviyesinin hemen altında günü tamamladı.

Avrupa borsaları

Brüksel’de devam eden AB liderler zirvesinde, dün Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların uzatılması karar verildi. Ayrıca savunma ve güvenlik alanında iş birliğini artırmayı öngören bir bildirgenin yayınlandığı AB liderler zirvesinde bugün ekonomi, dış ticaret ve göç konuları görüşülecek. Dün İngiltere Başbakanı Theresa May'in, ülkesinde 5 yıl ikamet eden AB vatandaşlarına "yerleşik statüsü" verme teklifinde bulunmasının ardından sterlin/dolar paritesi yükseliş eğilimini sürdürerek 1,27'nin üzerine çıktı. Avro/dolar paritesi, dün yatay bir seyir izlerken, Almanya'da DAX endeksi ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,15 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11 geriledi.

Asya borsaları

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlendi.

Japonya'da açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) 52 seviyesine gerileyerek beklentilerin altında kalmasına karşın Nikkei 225 endeksi, yüzde 0,11 artışla 20.132,67 puandan, Güney Kore'de Kospi endeksi de yüzde 0,35 yükselişle 2.378,60 puandan kapandı.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,25 değer kaybederek 3.139,15 puanda, Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,44 düşüşle 31.152,24 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi de yatay seyirle 25.686,53 puanda seyrediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.