14 °C

Küresel piyasalar petrol fiyatlarına odaklandı

Küresel piyasalar, dün açıklanan benzin stokları verisinin beklentilerin çok üzerinde gelmesinin ardından hızlı bir şekilde gerileyen petrol fiyatlarına odaklandı.

Küresel piyasalar petrol fiyatlarına odaklandı

Küresel piyasalar dün açıklanan benzin stokları verisinin beklentilerin çok üzerinde gelmesinin ardından hızlı bir şekilde gerileyen petrol fiyatlarına odaklanırken, bugün açıklanacak makroekonomik veriler ve şirket bilançolarının yatırımcıların kararları üzerinde etkili olması bekleniyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ülkenin haftalık benzin stokları geçen hafta 1,5 milyon varil (yüzde 0,7) artarak 237,7 milyon varile yükseldi. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,9 milyon varil düşüş olması yönündeydi.

Verinin ardından Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 3,2 değer kaybederek günü 53,05 dolardan tamamlarken, Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 3 azalışla 50,85 dolara indi.

Analistler, petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda düşük enflasyon ile mücadele eden gelişmiş ülkeler için belirsizliklerin artabileceğini, Türkiye gibi petrol ithalatçısı ülkelerde ise enflasyon beklentilerinin düşebileceğini kaydetti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu ve Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın açıklamaları da dün piyasaların odak noktasında yer aldı. Rapora göre, sanayi, enerji ve turizm sektörleri iyileşmeyi sürdürürken, otomobil harici perakende satışlarda zayıflama yaşandı.

Fed, Bej Kitap raporunu yayımladıFed, Bej Kitap raporunu yayımladı

Söz konusu gelişmelerle ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,58 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,17 gerilerken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,23 yükseldi. Analistler, açıklanan ilk çeyrek şirket bilançoları ve düşen petrol fiyatları ile hisse bazlı hareketliliklerin öne çıktığını, bu nedenle pay piyasalarında karışık bir görünüm izlendiğini kaydetti.

Euro Bölgesi'nde dün açıklanan enflasyon, mart ayında yıllık yüzde 1,5'lik artış ile beklentiler doğrultusunda geldi. İngiltere'de haziranda yapılacak erken seçim nedeniyle FETSE 100 endeksi dün yüzde 0,46 değer kaybederken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,13, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 0,27 yükseliş kaydetti.

Bugün Japonya'da açıklanan dış ticaret verilerinin beklentileri aşmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 0,24 yükseldi, Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,24 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün yükseliş eğilimindeki döviz kurlarının negatif etkisi ve BIST 100 endeksinin 91.500 seviyesinin üzerinde tutunamaması, pay piyasalarında kâr satışlarının güçlenmesine neden oldu. Endeks, dün yüzde 0,62 değer kaybederek günü 90.804 puandan tamamlarken, 3,6727'den kapanan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,6680 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, bugün yurt içinde ve Avrupa'da tüketici güven endeksi, ABD'de ise hareketlenecek veri takviminin takip edileceğini belirterek, şu dakikalarda 53 doların hemen üzerinde dengelenen Brent petrolün varil fiyatının seyrinin de izlenmesi gerektiğini bildirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00- Türkiye, mart ayı Yurt Dışı ÜFE

10.00- Türkiye, nisan ayı tüketici güven endeksi

15.30- ABD, haftalık işsizlik başvuruları

17.00- ABD, nisan ayı Philadelphia Fed imalat endeksi

17.00- Euro Bölgesi, nisan ayı tüketici güven endeksi

17.00- ABD, mart ayı öncü göstergeler endeksi

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.