22 °C

Küresel piyasalar yükselişte

Fed'in yarın kararları açıklanacak toplantısı öncesinde küresel piyasalarda alım ağırlıklı bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar yükselişte

Küresel piyasalar, bugün başlayacak ve yarın kararları açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde faiz kararı için kritik verilerden olan ABD enflasyon verisine odaklandı. 

FOMC'nin yarın kararları açıklanacak toplantısı öncesinde küresel piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor. Dün pay piyasalarında genel olarak yükseliş eğilimi görülürken, pozitif seyir bugün Asya borsalarında da devam ediyor.  

ABD'de dün açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri ekonomik görünüme ilişkin net bir sinyal vermezken, Dow Jones endeksi yüzde 1,40, S&P 500 endeksi yüzde 1,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,14 değer kazandı.

Analistler bugün açıklanacak ve Fed kararları üzerinde önemli etkiye sahip TÜFE verisinin takip edileceğini belirterek, özellikle son 15 gündür etkili olan dalgalı seyrin bugün de devam edebileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan ZEW endekslerinin karışık bir görünüm ortaya koymasına karşın pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi. Avro/dolar paritesi 1,1260 - 1,1330 arasında hareket ettikten sonra 1,13 sınırında dengelenirken, dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,56, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,13 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,87 değer kazandı. Analistler bugün Avro Bölgesi TÜFE ve İngiltere işsizlik verilerinin takip edileceğini kaydediyor. 

Asya borsaları zayıf işlem hacmine rağmen Wall Street'i takip ederek yükselirken, kısa vadeli ABD tahvil faizleri yatırımcıların neredeyse 10 yıldır ABD'de ilk kez faiz artırılacağı ihtimalini fiyatlamasıyla dört buçuk yılın zirvesine çıktı.

Japonya dışında Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 1.3 yükselirken, Japon Nikkei endeksi yüzde 1.1 tırmanış kaydetti.

Çin'de ise haftanın başında yüzde 6 düşüş kaydeden CSI300 endeksi yüzde 0.6 yükseliş gösterdi.

Kaynak:Dünya Online ve Ajanslar

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap