5 °C

Küresel piyasalar yükselişte

Küresel piyasalar, haber ve veri trafiğinin yoğun olduğu yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaptı.

Küresel piyasalar yükselişte

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve birçok Fed üyesinin konuşmalarının bulunduğu yeni haftada, küresel piyasaların yoğun veri gündemi ve jeopolitik gelişmeleri takip edeceği belirtiliyor. Analistler, G20 Zirvesi'nden çıkan, Suriye'nin bazı bölgelerine ilişkin ateşkes anlaşması ve Katar krizi ile ilgili gelişmelerin jeopolitik riskler açısından piyasaların gündeminde en üst sıralarda olacağını belirterek, bugün Çin'de açıklanan enflasyonun ardından hafta boyunca ABD'de enflasyon ve euro Bölgesi'nde sanayi üretiminin de izleneceğini kaydetti.

Çin'de bugün açıklanan enflasyon verisi yıllık yüzde 1,5 ile beklentilere yakın arttı. Geçen hafta açıklanan veriler, genel olarak beklentilerden iyi gelerek, ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu görünüme işaret ederken, küresel piyasalarda gelişmiş ülke merkez bankalarının desteklerinin yavaşlayacağı endişeleri hakim oldu. Söz konusu gelişmelerle özellikle tahvil faizlerinde yükselişler dikkati çekerken, pay piyasalarında ise karışık bir seyir izlendi.

Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesi sonrası dolar endeksi yüzde 0,2 artarak 96'nın hemen üzerinde dengelendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,44, S&P 500 endeksi yüzde 0,64 ve Nasdaq endeksi de yüzde 1,04 yükseldi.

Almanya'da geçen haftanın son işlem gününde açıklanan sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde artış kaydetmesiyle euro/dolar paritesi pozitif görünümünü sürdürürken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,06 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,19 yükseldi, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,14 geriledi.

Bugün Çin'de açıklanan enflasyon verisinin beklentilere yakın gelmesi ve Japonya'da makine siparişlerinin tahminlerin oldukça üzerinde artması sonrası Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,75 yükseldi, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yatay seyretti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.