7 °C

Küresel piyasalarda 'emtia şoku' atlatılamadı

Küresel piyasalarda emtia fiyatlarındaki düşüş enerji hisselerine negatif yansıyarak hisse piyasalarında baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda 'emtia şoku' atlatılamadı

ABD'de Wall Street, yine zayıflayan petrol fiyatlarının enerji hisselerinde yarattığı düşüş ve Çin'den dün gelen zayıf ticari verilerin küresel ekonomik yavaşlama korkularını yeniden canlandırmasıyla düştü. 

Dow Jones yüzde 0.92 düşüşle 17,568.00 puan, S&P 500 yüzde 0.65 düşüşle 2,063.59 puan, ve Nasdaq da yüzde 0.07 düşüşle 5,098.24 puandan kapandı.      

Avrupa tarafında, dün açıklanan 3. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisinin beklentiler dahilinde yıllık yüzde 1,6 artmasının ardından avro/dolar paritesi yüzde 0,50 yükselerek 1,09 seviyesine çıktı. 

Pay piyasalarında ise etkili olan düşüş eğilimi ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,95, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,57 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi 1,42 değer kaybetti. 
Bugün Asya borsalarında satış baskısının sürdüğü gözleniyor. 

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Kasım ayında gördüğü en düşük seviyeye tekrar yaklaştı. Japonya Nikkei endeksi yüzde 1.1 düşerek üç haftanın en düşük seviyesine gerilerken, yerel makine siparişlerinde yaşanan sürpriz artış piyasalara çok destek olamadı.

Çin'den bugün açıklanan verilerde fabrikaların üretici fiyatlarında yaşanan düşüşlerden kötü etkilendiği ve Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırmaya dair attığı adımların henüz çok işe yaramadığını gösterdi. Diğer taraftan Çin'de tüketici enflasyonu Kasım ayında hafif bir toparlanma gösterdi. 

Petrol 40 doların altına indi

Brent petrol dün 2009'dan bu yana ilk defa 40 doların altını gördü. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.