26 °C

Küresel piyasalarda Çin tedirginliği

Küresel piyasalar, Çin'de beklentilerin altında kalan makroekonomik verilerin ardından pay piyasalarındaki sert düşüşlerin etkisiyle negatif bir seyir izliyor.

Küresel piyasalarda Çin tedirginliği

Hafta sonuna kadar yoğun veri ve haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. 

Dikkatler Fed'in bugün başlayan ve yarın sonlanacak olan kritik toplantısına çevrildi. Toplantıdan yılın ilerleyen dönemlerinde faizlerin artırılacağına dair daha net mesajlar gelmesi bekleniyor.

ABD

ABD'de dün açıklanan dayanıklı mal siparişlerinin yüzde 3,4 ile beklentilerin hafif üzerinde gelmesine karşın, küresel büyümeye ilişkin endişelerin, özellikle Çin'de açıklanan verilerin ardından artması nedeniyle piyasalarda negatif bir seyir izlendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,73, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,96 değer kaybetti. Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının yarın açıklanacak kararları öncesinde Çin piyasalarının seyri ve makroekonomik verilerin takip edileceğini belirtiyor. 

Avrupa

Avrupa tarafında, küresel büyümeye yönelik endişelerin risk iştahını azaltması ile gelişmiş ülke tahvillerine ilgi devam ederken, pay piyasalarında yüzde 2'leri aşan düşüşler dikkati çekti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,56, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,13 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,57 değer kaybetti. Bugün İngiltere'de açıklanacak 2. çeyrek GSYH verisinin takip edileceğini aktaran analistler, özellikle günü 11.056 puandan tamamlayan DAX endeksinde 11.000 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda satış baskılarının devam edebileceğini tahmin ediyor. 

Asya

Asya tarafında dün yüzde 8,48 değer kaybeden Şanghay Bileşik endeksi, bugün de güne düşüşle başladıktan sonra gelen tepki alımları kayıplarının önemli bir kısmını telafi etse de kapanışa yakın yaklaşık yüzde 1,5 değer kaybetti. 

Analistler, Çin'de düzenleyici kurumun piyasaları destekleyecek adımları atmaya devam edeceği haberleri ile toparlamaya çalışan borsada sert dalgalanmaların veri ve haberlere bağlı olarak devam edebileceğini ifade ediyor. 

Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yatay bir seyir izliyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap