Küresel piyasalarda düşüş 1 gün sürdü

Küresel piyasalarda, ABD'nin ilk çeyrek büyümesi başta olmak üzere bugün ve yarın açıklanacak verilerin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de önceki gün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının ardından azalan risk iştahının, piyasalara etkisinin bir gün ile sınırlı kaldığı görüldü.

Dün ABD'de bankaların ikinci stres testini de geçmesinin ardından temettü ödemelerinin yükseleceği beklentilerinin artması ile pay piyasalarında yükselişler görüldü. Bu gelişmelerle dün Dow Jones endeksi yüzde 0,68, S&P 500 endeksi yüzde 0,88 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,43 değer kazandı. Dolar endeksi ise dünkü gerileyişini bugün Asya piyasalarında da sürdürerek 95,75 ile yaklaşık 9 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından düzenlenen forumdaki konuşmalar avro/dolar paritesinde sert dalgalanmalara neden oldu. Parite dün en düşük 1,1293, en yüksek 1,1391'i görmesi sonrasında yükseliş eğilimini devam ettirdi ve bugün son 1 yılın ardından ilk kez 1,14'ün üzerini gördü. Analistler, ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının avroyu desteklediğini, ayrıca İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney'in faizlerin yakında artırılabileceğini söyleminin de sterlinin değer kazanmasını sağladığını ifade etti. Sterlin/dolar paritesi, dün yüzde 0,83 artışla günü 1,2926'dan tamamlaması sonrasında bugün 1,2950 seviyelerinde dengelendi.

Bugün Japonya'da açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalmasına karşın kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 değer kazandı.