Küresel piyasalarda kafa karışıklığı

Dünkü pozitif başlangıcın ardından günün sonuna doğru borsaların kazançlarını geri vermesiyle başlayan karışık seyir bu sabah da devam ediyor. Altın ve gümüş sert yükselişlerini sürdürürken dolarda değer kayıpları da hız kazandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜNYA ONLINE

Küresel piyasalar güne yönsüz bir seyirle başladı. Koronavirüs salgınında artan vaka sayılarına rağmen yüksek likidite nedeniyle dengesini yitiren piyasalar ve son sürat yükselen emtia fiyatları kafaları karıştırıyor. New York Borsaları, koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmalarındaki olumlu gelişmeler ile beklenenden iyi gelen şirket bilançolarının etkisiyle pozitif başladığı günü karışık bir seyirle tamamlamıştı. Bu sabah saatlerinde ABD vadelileri ise yatay ve yönsüz bir seyir izliyor. Asya borsalarında da karışık bir tablo var. Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Hong Kong'da eksiler yaşanırken Çin, Tayvan ve Hindistan borsaları yükselişte.

Euro dolar karşısında 18 ayın zirvesini görürken gümüş ve altın başta olmak üzere  emtia fiyatlarında da sert yükselişler yaşanıyor. Gümüş fiyatları yüzde 5'in üzerinde artışla 22 doları aşarken altın fiyatları 1.865 doları gördü.

Borsa İstanbul artıda

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,66 artışla 118.815,56 puana yükseldi. Tüm sektör endeksleri güne artışla başlarken, en fazla kazandıran yüzde 3,30 ile turizm oldu.

Dolardaki değer kaybıyla dolar/TL de geriliyor 

Yurt içinde ve küresel piyasalarda önemli bir veri gündemi bulunmazken dolar/TL, uzun zamandır seyrettiği 6,85 seviyelerinden 6,83'lere geriledi. Yaşanan düşüşte doların küresel piyasalarda yaşadığı değer kaybı etkili oluyor. Euro/TL 7,90'ın hemen altında el değiştiriyor.

ABD'de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki ekonomik destek paketi görüşmelerinde
konsensus oluşmayacağı endişeleriyle baskı altında kalan dolar Asya piyasalarında çoğu para
birimine karşı kayıplarını artırdı.

Euro 1.1538 dolar ile AB liderlerinin destek paketi üzerinde anlaşmasıyla son bir yılın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü. Koronavirüs aşılarında yaşanan gelişmeler dolar gibi güvenli limanlara olan iştahı zayıflatırken yatırımcıların risk iştahı ciddi oranda yükseldi. Sterlin karşısında dolar son altı haftanın en düşük seviyesine yakın 1.2727 dolar seviyesine geriledi. Dolar, frank karşısında Mart ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek 0.9323 İsviçre frankı seviyesinden işlem gördü. Japon yeni karşısında dolar 106.79 seviyesinde yatay seyretti.

Brent petrol, ABD stok verileriyle geriledi

Petrol fiyatları koronavirüs vakalarının artmaya devam ettiği dünyanın en büyük petrol
tüketicisi ABD'de stokların beklenenden fazla yükselmesiyle düştü. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0.7 gerileyerek 44 dolar seviyesine indi.

ABD hafif ham petrolü yüzde 0.8 gerileyerek 41.59 dolar seviyesinden işlem gördü.
Petrol fiyatları bir önceki gün yaklaşık 1 dolar yükselerek 6 Mart'tan bu yana gördüğü en
yüksek seviyeye tırmanmıştı.

GÜNÜN AJANDASI

17.00 ABD, haziran ayı konut satışları

17.30 ABD, ham petrol stokları