9 °C

Küresel piyasalarda pozitif görünüm korunuyor

Küresel piyasalarda pozitif görünüm korunuyor


İSTANBUL - Küresel piyasalarda dün genel olarak pozitif hava korunurken, tatil sonrası bugün işlemlere başlanan Japonya'da Nikkei 225 endeksi Merkez Bankası'na (BOJ) yönelik parasal genişleme beklentilerinin artmasıyla yüzde 3'ün üzerinde değer kazandı.
Draghi'nin dünkü açıklamalarından sonra avro/dolar paritesi 1,3110 seviyelerinden 1,3050'lere kadar gerilerken hisse senedi piyasalarında da satışlar etkisini artırdı ve sınırlı da olsa düşüşler görüldü. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,13 oranında düşüşle 8.112 puandan tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,15, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,48 oranında değer kaybetti.
Bugün Almanya'da mart ayı sanayi ürünleri siparişleri verisinin takip edileceğini ifade eden analistler Draghi'nin açıklamaları sonrası kayıplarını kısmen de olsa geri alan avro/dolar paritesinin seyrinin de hisse senedi piyasalarının yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.
ABD'de ise Dow Jones endeksi önceki gün kırılan gün içi en yüksek ve kapanış rekorlarının ardından yatay bir seyir izledi ve günü yüzde 0,03 oranında kayıpla tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,19 oranında değer kazandı ve kapanış rekorunu 1.618 puana geliştirdi.
Yurt içinde kapanış rekorunu dün de geliştiren BIST 100 endeksi için analistler Türkiye'nin 2. yatırım yapılabilir notunun kısa vadede geleceği beklentilerini fiyatlandığını belirtiyor.
Bugün açıklanacak BDDK bülteni ve yarın açıklanacak mart ayı sanayi üretimi verisinin takip edileceğini ifade eden analistler endeksin dolar bazlı zirvesini cari kurla 91.800 puandan geçtiğini ve bu seviyenin kısa vadeli hedef konumuna geldiğini kaydediyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap