19 °C

Küresel piyasalarda yoğun haber akışı izleniyor

Küresel piyasalarda, Frankfurt'ta yapılacak merkez bankası başkanları toplantısı, ABD vergi reformuna ilişkin gelişmeler ve İngiltere'de Başbakan May'in durumu takip ediliyor.

Küresel piyasalarda yoğun haber akışı izleniyor

Küresel piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izlemesi sonrasında bugün yoğun veri ve haber akışına odaklandı.

ABD'de vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin devam etmesine karşın pay piyasalarında sınırlı da olsa yükselişler görülürken, dolar endeksi analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 94,20 seviyesinin hemen üzerindeki yatay seyrini sürdürdü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,07, S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,10 değer kazandı. Analistler, vergi reformu ile ilgili gelişmelerin yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini dile getirdi.

4 büyük merkez bankasının başkanı bir araya geliyor4 büyük merkez bankasının başkanı bir araya geliyor

Avrupa tarafında, Almanya, İngiltere ve İspanya'daki siyasi gelişmeler piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, bugün Avrupa Merkez Bankasının (ECB) düzenlediği konferansta başta ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen ve ECB Başkanı Mario Draghi olmak üzere konuşma yapacak merkez bankaları başkanlarının açıklamaları takip edilecek. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,40, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,73, İngiltere'de FTSE 100 endeksi de yüzde 0,24 değer kaybetti.

İngiltere'de Başbakan May'in koltuğu sallanıyorİngiltere'de Başbakan May'in koltuğu sallanıyor

Öte yandan İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'den 40 milletvekilinin, Theresa May'e karşı güvensizlik mektubu imzalamak üzere anlaştığı iddia edildi. 8 milletvekilinin daha desteği ile May'in koltuğunu kaybedebileceği belirtildi.

Bugün Çin'de açıklanan sanayi üretimi verisinin yıllık yüzde 6,2 artması ve perakende satışlar verisinin tahminlerin altında kalmasının ardından Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,2 değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

Çin'de sanayi üretimi beklentilerin altında kaldıÇin'de sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Almanya, 3. çeyrek GSYH
10.00 Almanya, ekim ayı TÜFE
12.30 İngiltere, ekim ayı TÜFE
13.00 Euro Bölgesi, eylül ayı sanayi üretimi
13.00 Almanya, kasım ayı ZEW endeksleri
13.00 Euro Bölgesi, 3. çeyrek GSYH
16.30 ABD, ekim ayı ÜFE

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.