19 °C

Küresel piyasalarda yükseliş sürüyor

Küresel piyasalar, yatırımcıların artan risk iştahı ile pozitif bir seyir izlerken, bugün Euro Bölgesi'nde açıklanacak sanayi üretimi verisi takip edilecek.

Küresel piyasalarda yükseliş sürüyor

ABD'de dün veri trafiğinin zayıf olması piyasalarda iç dinamiklerin öne çıkmasını sağladı ve pay piyasaları rekorlarına devam etti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,28, Nasdaq endeksi ve S&P 500 endeksi yüzde 0,34 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışlarını gerçekleştirdi.

Analistler, veri gündeminin bugün Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile hareketleneceğini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi yasa tasarısı ile ilgili haber ve açıklamalarının da takip edileceğini bildirdi.

Avrupa borsalarında dün İngiltere hariç pozitif bir seyir izlendi. İngiltere'de dün açıklanan enflasyon verisinin yıllık bazda yüzde 2,9 artarak beklentileri aşması sonrasında FTSE 100 endeksi yüzde 0,17 değer kaybederken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,40, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,62 yükseliş kaydetti.

Bugün açıklanacak Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi ve İngiltere'de Brexit ile ilgili gelişmelerin takip edileceğini belirten analistler, 1,20'nin hemen altında dengelenen euro/dolar paritesinin seyrinin de izlenmesi gerektiğini bildirdi. 

Bugün Japonya'da açıklanan ÜFE'nin yıllık yüzde 2,9 ile beklentilerin hafif altında artmasına karşın Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,5 değer kazandı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, temmuz ayı işsizlik
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı sanayi üretimi 
15.30 ABD, ağustos ayı ÜFE 
21.00 ABD, ağustos ayı Hazine bütçe dengesi 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap