7 °C

MB, ek sıkılaştırma uygulamasına geçti

MB, ek sıkılaştırma uygulamasına geçti

İSTANBUL - Merkez Bankası (TCMB) bugün miktar yöntemi ile repo ihalesi açmayarak ek sıkılaştırma uygulamasına geçti. Bugün TCMB'nin haftalık vadede 2.5 milyar TL, PY bankalara ise 10.963 milyar TL, BIST'te kotasyon yöntemi ile kullanılan yaklaşık 1.76 milyar TL repo dönüşü bulunuyordu.

TCMB'nin miktar yöntemi ile haftalık vadede repo ihalesi açmaması ve beklentilerin altında açıklanan cari açık verisi ardından, 1.9320 seviyelerinde olan dolar/TL ilk tepki olarak 1.93'ün altına indi. Sepet bazında TL ise 2.25'li seviyesinden 2.2480'li seviyelere geriledi.

TCMB verilerine göre, piyasa 1,978.7 milyon lira artı rezervle açıldı.

Bankaların serbest depo bakiyeleri 16,986.9 milyon lira oldu. Rezerv dün 1,526.1 milyon lira, bankaların serbest depo bakiyeleri ise 17,777.3 milyon lira
olmuştu.

TCMB ek parasal sıkılaştırma uygulaması yapılan günlerde döviz satımı yapmıyor ve bankalara piyasa yapıcısı (PY) repo imkanı üzerinden de fonlama imkanı sağlamıyor.
Dolayısıyla bugün PY'ler dahil, bankalar faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 7.25 seviyesinden repo imkanından yararlanacak. Son PPK öncesinde PY bankalar daha önce ek sıkılaştırma günlerinde faiz koridorunun üst bandının 50 baz puan altından TCMB'den repo imkanı kullanabiliyorlardı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.