19 °C

MB, normale dönüş için ilk adımları attı

Merkez Bankası swap’taki proaktif rolünün ardından ‘normalleşme’ye geçti, repo ihalelerine geri döndü. (Jülide Yiğittürk Gürdamar)

MB, normale dönüş için ilk adımları attı

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

22 Mart’ta dolar/TL’nin 5.8490’a kadar yükselmesi ile swap piyasasında ardı ardına adımlar atan ve repo ihalesine ara veren Merkez Bankası, kurdaki oynaklığın azalması ve swap piyasasındaki normalleşme ile ek sıkılaştırmaya döndü. MB, sabah saatlerinde bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faizini yüzde 25.5’ten yüzde 24’e düşürürken, iki haftalık aranın ardından haftalık repo ihalelerine tekrar başladı. Merkez’in adımları ve İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamalarla dolar/ TL 5.64’den 5.7120 seviyelerine yükseldi. Kur daha sonra 5.68 civarında dengelendi. Analistler, bankanın piyasaya uyguladığı nihai fonlamayı gösteren ortalama fonlama maliyetinin beş gün içinde yüzde 25.5’ten tekrar yüzde 24’e gerilemesini öngörüyor.

Yurtiçi piyasalarda dalgalanma ve volatilite devam ediyor. Sabah saatlerinden Merkez’den sıkı para politikasına devam ettiğini gösteren ardı ardına iki adım geldi. MB bankalarla yapılan TL swap işlemlerinde yüzde 25,5 olan faizi yüzde 24’e düşürürken, ara verdiği repo ihalelerine 16 milyar TL’lik ihale ile yeniden başladı. TCMB 22 Mart’ta ana fonlama aracı olarak kullanığı ve yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıklamış ve yerel seçimlerin hemen öncesinde piyasada “örtülü faiz artırımı” olarak da anılan ek sıkılaştırmaya gitmişti.

Açıklama sonrası TL'deki değer kaybı güçlenirken TL dolar karşısında günlük bazda yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim sonuçlarına yönelik açıklamaları ile siyasi cephede tansiyonun bir nebze artması ile dolar/TL 5,7120 seviyelerine yükseldi. Daha sonra ise 5,68 civarında dengelese de akşam saatlerinde tekrar 5.70'in üzerine çıktı.

Kazançlarını geri veriyor

Borsa endeksi ise geçen haftaki güçlü toparlanma ve tepki yükselişinin ardından yeni haftaya güçlü satışlarla başladı. Seçimlere yönelik belirsizliğin de etkisiyle TL varlıklar yeni haftaya negatif ayrışarak başladı. Borsa endeksi bankacılık sektörü önderliğinde en düşük 96742 puana kadar geriledi. Daha sonra gün genelinde ise 96700-97700 aralığında seyretti. Geçen hafta düşüş eğilimi gösteren CDS’ler yeni haftayla birlikte tekrar yükselişe geçerken, önceki hafta yüzde 23.14 ile yılın en yükseğine çıkan iki yıllık faizler ise yüzde 22,48’den günü kapattı. Önceki hafta yüzde 19.28 ile yılın en yükseğine çıkan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 17,49’dan günü tamamladı.

Reform paketi bekleniyor

Bu hafta yurt dışında ve yurt içinde en önemli gündem ve veri akışları yarına toplanmış görünüyor. İçeride reform paketi açıklaması, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, Fed tutanakları ve AB liderler zirvesi Çarşamba günü takip edilecek başlıca gelişmeler. Yurtiçi gündemde yerel seçimlerle ilgili haber akışı ve yarın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak ekonomik reform paketi piyasalara yön verecek. Bankacılar, “İstanbul seçimleri tekrarlanır mı tekrarlanmaz mı? Bu sorunun cevabı önemli. Bu konudaki gelişmeleri yakından izliyoruz” dediler.

‘Zamanlama’ tartışmaları

Merkez Bankası’nın bu adımı piyasalarda tartışmaya neden oldu. Bazı ekonomistler Merkez’in normalleşme için erken adım attığını belirterek, “Piyasada volatilite devam ediyor. Bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’da görüşmeleri var, S400 konusu ile jeopolitik gelişmeler de takip edilecek. Ayrıca seçim sonuçları da beklenebilirdi. Böyle bir ortamda, TCMB ek sıkılaştırmayı geri alıp TL’nin maliyetini gevşeterek biraz acele etmiş gibi görünüyor” yorumunda bulunurken, bazı ekonomistler ise bu adamı çok olumlu değerlendiriyorlar. Söz konusu ekonomistler, “Merkez, swap piyasasındaki adımları siyasi kararlarla atmamıştı. Söz konusu piyasa normalleşince bu adımların atılması da kaçınılmazdı. Ayrıca bu adımları atmamış olsaydı piyasada 25 Nisan’daki PPK toplantısında 150 baz puanlık artırıma gitmek zorunda kalacaktı. Piyasaya da mesaj vermiş oldu. Merkez faiz indirimi için de enflasyondaki düşüşü beklediğini göstermiş oldu. Bu durumda hazirandaki faiz indirimi beklentimizi koruyoruz” dediler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap