15 °C

Merkez Bankası, Hazine’yi fonlama limitini yükseltti

TCMB, değişiklikle Hazine’ye 68,7 milyar liraya kadar fonlama olanağına sahip oldu.

Merkez Bankası, Hazine’yi fonlama limitini yükseltti

Merkez Bankası, tahvil alımı yoluyla Hazine’yi fonlama limitini artırdı. Daha önce azami fonlama tutarını sabit miktar olarak belirleyen TCMB, 2019’un sonunda açıkladığı düzenleme ile fonlama kanalını genişletmişti. 6 Aralık’ta Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü nominal büyüklüğünü bilanço büyüklüğünün yüzde 5’i olarak belirleyen TCMB, bu oranı yüzde 10’a yükseltti.

16 Nisan tarihli TCMB bilanço büyüklüğünün 687,4 milyar lira olduğu dikkate alındığında, bu değişiklikle Hazine’nin fonlanabilmesine yönelik tutar 68,7 milyar liraya kadar çıkabilecek.

Değişiklikle ayrıca, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklı tahvil alımları da limite dahil edilmedi. Önceki uygulamada fonu kaynaklı piyasa yapıcı bankalar aracılığı ile yapılan tahvil alımlarında üst limit bulunmuyordu.

Bankadan yapılan açıklamada, koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınan ilave tedbirlere ilişkin 31 Mart tarihli duyuruda, APİ portföyü doğrudan alım işlemlerinin önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebileceği ve gerektiğinde söz konusu limitlerin piyasa koşullarına göre güncellenebileceğinin açıklandığı hatırlatıldı.

Ayrıca, geçici bir süre için PY bankalara sağlanan, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’lerin TCMB tarafından belirlenen koşullar ve tutarlar dahilinde Merkez Bankası'na satma imkanı kapsamında yapılan alımların, bu limitlerin dışında değerlendirileceği belirtildi. Bu çerçevede, piyasa derinliğinin korunması, para politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve Piyasa Yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla ilave önlemler alındığı kaydedildi.

Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğine sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı sistemine sağlanan desteğin artırılması amacıyla PY bankalara tanınan TCMB'ye DİBS satım imkanında değişikliğe gidildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu kapsamda; PY bankalara tanınan TCMB’ye doğrudan DİBS satım imkanına ilişkin limitlerin, repo işlem limitlerinden bağımsız olarak uygulanmasına ve PY bankalara repo işlem limitlerine eşit büyüklükte DİBS satım limiti tanımlanmasına karar verildi. Söz konusu alımların da APİ portföyü için belirlenen azami yüzde 10'luk toplam limit dahilinde gerçekleştirilmesine, bu çerçevede alımı gerçekleştirilecekDİBS’lerin ve alım miktarlarının TCMB tarafından belirlenmesine, alımların açılacak miktar ihaleleri yoluyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap