7 °C

Merkez Bankası rezervleri arttı

TCMB'nin resmi rezervleri ağustosta 121,2 milyar dolar oldu

Merkez Bankası rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 121,2 milyar dolara yükseldi.

TCMB'nin, 2015 ağustos dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı.

Söz konusu dönemde TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 121,2 milyar dolar oldu. Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalarak 100,9 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıklar ise yüzde 3,9 artarak 18,8 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 1 azalışla 7,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 4 milyar dolar anapara, 3,9 milyar dolar faizlerden oluştu. 

Açıklamada söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 872 milyon dolarının bir ay, 924 milyon dolarının 2-3 ay ve 6 milyar dolarının 4-12 ay içerisinde ödeneceği belirtiliyor.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarak 78,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.