15 °C

Merkez'in resmi rezerv varlıkları arttı

TCMB'nin resmi rezerv varlıkları yüzde 0,7 artarak 111,4 milyar dolara yükseldi.

Merkez'in resmi rezerv varlıkları arttı

TCMB'nin,Ocak 2016 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı. 

Buna göre, TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 arttı ve 111,4 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları bir önceki aya kıyasla 42,9 milyon dolar azalışla 91,4 milyar dolara indi. Aynı dönemde altın cinsinden rezerv varlıklar ise yüzde 5 artarak 18,5 milyar dolar seviyesine çıktı.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 7,9 artışla 9,9 milyar dolar oldu. Bu tutarın 6,1 milyar doları anapara, 3,8 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,2 milyar doları bir ay, 2,6 milyar doları 2-3 ay ve 6,1 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek. 

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalarak 72 milyar dolara geriledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.