8 °C

Merkez Bankası'ndan iki yeni faiz düzenlemesi

TCMB, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizde düzenlemeye gitti. Öte yandan kredi kartı azami faiz oranları düşürüldü.

Merkez Bankası'ndan iki yeni faiz düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), TL zorunlu karşılıklara yapılan faiz ödemesinde ve kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yönteminde değişikliğe gitti.

Merkez Bankası tarafından, banka nezdinde Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarının, 1 Ocak 2017'den itibaren üç ayda bir ödeneceği ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 400 baz puan eksiği olarak belirleneceği bildirildi.

TCMB'den yapılan duyuruda, finansal kuruluşlar tarafından TCMB nezdinde Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarının belirlenme yönteminin değiştirildiği kaydedildi.

Buna göre, zorunlu karşılıkların Türk lirası olarak tutulan kısmına yeni yöntemle ödenecek faize/nemaya ilişkin usul ve esasların belirlendiği aktarılan duyuruda, şunlar ifade edildi:

"1 Ocak 2017'den itibaren üç ayda bir ödenecek faiz/nema oranı bankamız bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 400 baz puan eksiği olarak belirlenecektir. Zorunlu karşılıkların Türk lirası cinsinden tesis edilen kısmına faiz/nema ödemesi 1 Ocak 2017'den itibaren üç ayda bir mart, haziran, eylül, aralık ayları sonunu izleyen ilk iş gününde yapılacaktır. Bu çerçevede, 1 Ocak 2017’den başlayan zorunlu karşılık tesis dönemleri için ilk faiz/nema ödemesi 3 Nisan 2017'de yapılacaktır."

Kredi kartı azami faiz oranlarında indirim

Ayrıca TCMB, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda da, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yönteminin değiştirildiği duyurdu.

Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirleneceği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır."

Duyuruda, bankaların, diğer ülkelerdeki gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediğine işaret edilerek, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin, bu ihtiyaçlarını kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamalarının menfaatlerine olacağı vurgulandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.