Mevduatta zaman aşımı için son tarih 15 Haziran

10 yıldır işlem görmeyen mevduat hesapları 15 Haziran'da TMSF'ye geçecek. 2009 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapması gerekiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TMSF'den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabii olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, "Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak." denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

"Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zamanaşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların Banka Şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir."

Hesap sahipleri, zaman aşımını sorgulamak için e-devlet veya TMSF’nin Web sitesinden veya https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linginden sorgulama yapabiliyor.