16 °C

Milli Rating’de yeni model

İlk kez 2008’de fikir olarak ortaya atılan yerli kredi derecelendirme kuruluşu konusunda yeni bir model oluşturuldu.

Milli Rating’de yeni model
İlk kez 2008’de fikir olarak ortaya atılan yerli kredi derecelendirme kuruluşu konusunda yeni bir model oluşturuldu. Sıfırdan bir şirket kurmak yerine, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’i satın almak üzere görüşmeler yapılıyor.

DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) nezdinde başlatılan görüşmelerde son noktaya gelindi.

Millileştirme süreci; kamu ve özel bankalar ile Borsa İstanbul (BİST), Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) de içinde olduğu bir ortaklığın JCR Eurasia Rating’den hisse alımı ile tamamlanacak.

Tokyo'da kurulmuş olan, Japon FSA (Finacial Services Agency) tarafından yetkilendirilmiş, ABD SEC (Securities and Exchange Commission) tarafından tanınan uluslararası bir derecelendirme kuruluşu olan JCR’ın iştiraki olan JCR Eurasia ise 2007 yılından bu yana Türkiye’de aldığı izinlerle faaliyette bulunuyor.

Özellikle 2017 yılından sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye değerlendirmelerinde ekonomik gerçeklerden ziyade siyasi gelişmelerin öne çıkmasıyla tartışılmaya başlaması ile milli derecelendirme kuruluşu söylemleri güçlenmeye başladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına bağımlılığı azaltmak ve sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla milli bir derecelendirme kuruluşu oluşturmaya yönelik çalışmalar bu dönemde hızlansa da altyapı ve mevzuat çalışmaları bugüne kadar devam etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap