25 °C

Moody's'ten seçim değerlendirmesi

Moody's, Türkiye'deki seçim sonuçlarının kredi notu için etkisinin negatif olduğunu söyledi

Moody's'ten seçim değerlendirmesi

'Sıfırcı hoca' olarak bilinen kredi derecelendirme kuruluşu Moodys'ten Türkiye'nin seçim sonuçlarına yönelik yorum geldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'de pazar günü yapılan genel seçimlerin sonuçlarını negatif olarak değerlendirdi. 

Seçimlerden çıkan sonucun Türkiye'nin kredi notu için negatif olarak değerlendirilmesine neden olarak, kısa vadede olası azınlık veya koalisyon oluşuklarından kaynaklı büyük siyasi belirsizlikler ortaya çıkacak olmasını işaret eden Moody's, oluşacak azınlık veya koalisyon hükümetlerinin istikrarsız olmasının ve erken seçime yatkın olmalarının bekleneceğini vurguladı. 

Moody's buna ek olarak seçim sonucunun dış kırılganlıkları azaltacak, yatırım ortamını iyileytirecek ve ekonomik büyümeyi yeniden aktive edecek ekonomi politikalarının ugulanmalarının büyük olasılıkla daha fazla ertelenmesine yol açacağına işaret etti.

Bununla birlikte AKP'nin parlamentoda sandalye sayısının 258'e düşmesinin öngörülebilir gelecekte başkanlık sistemine geçilmesinin ertelenmesine yol açacağına dikkat çeken Moody's, seçimlerden çıkan sonucunu parlamentonun etkin bir ses olarak ortaya çıkmasını, Türkiye'nin kurumlarının güçlenmesini sağlayacağını, yatırımcıların kurumlara güvenlerini destekleyeceğini vurguladı.

Moody's seçim sonuçlarının geçtiğimiz 13 yılda hakim olan tek parti iktidarının yerini daha belirsiz bir azınlık hükümeti veya çok partili bir koalisyon hükümetinin alacağına işaret ettiğini de belirterek, bu durumun dogal olarak daha az istikrarlı bir iktidar ortaya çıkaracağını ifade etti. 

Seçim sonuçlarını netleşmesi ile birlimte AKP'ni bir azınlık hükümeti kurmasını veya AKP liderliğinde bir koalisyon hükümetinin oluşmasını beklediklerini ifade eden Moodys, oluşacak hükümetlerin kırıgalan, sınırlı ömürlü olacaklarını öngördüklerini ve bunun 2019 yılında önce bir erken seçim olasılığının yüksek olduğu anlamına geldiğini vurguladı. 

"Olumlu kamu finansman değerleri kredibiliteyi ve Baa3 notunu destekliyor"

Moody's, seçim sonuçlarını değerlendirdiği raporunda Türkiye'nin olumlu kamu finansman değerlerini ülkenin kredibilitesini ve Baa3 kredi notunu desteklediğini belirtti. 

Nisan 2014 tarihininde verilen negatif görünümü ise artan siyasi belirsizliğin yavaşlayan büyüme görünümü ile biraraya gelmesinin ülkenin dış finansman pozisyonu üzerinde artan belirsizliği yansıttığını ifade eden Moody's, yabancı sermaye akışında ani ve sürekli bir durma yaşanması riskinin artmasının, Türkiye'nin yatırım ortamının zayıflatacak kurumsal değişikliklerle biraraya gelmesi halinde notlar üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşabileceğini vurguladı.

Moody's, iktidara gelecek hükümetin yatırımcı güvenini devam ettirme ve uluslararası sermayede zarar verici çıkışlar olmasından kaçınma, büyümeyi güçlendirecek ve dış kırılganlığı azaltacak refomları uygulamaya devam etme kapasitesinin kredi notunun gelecekte izleyeceği yörüngenin etkilenmesinde önemli olacağını da ifade etti.