10 °C

Norveç varlık fonu ilk yarıda 63 milyar dolar getiri sağladı

Norveç varlık fonu yılın ilk yarısında 499 milyar kron getiri sağladı. Öte yandan hükümet bu dönemde fondan 39 milyar kron para çekti.

Norveç varlık fonu ilk yarıda 63 milyar dolar getiri sağladı

Dünyanın en büyük ulusal varlık fonu olan Norveç varlık fonunun bu yılın ilk yarısında hisse senedi piyasalarındaki yükselişin desteğiyle 499 milyar kron (63 milyar dolar) getiri sağladığı açıklandı. Varlık fonunun dünya çapında sahip olduğu tüm varlıklarından sağladığı getiri yılın ilk altı ayında yüzde 6.5 oldu.

Varlık fonunun CEO yardımcısı Trond Grande yaptığı yazılı açıklamada bu durumun tekrarının pek mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Hisse senedi piyasalarında bu yıl özellikle güçlü performans gösterdi" dedi.

Öte yandan varlık fonu kamu harcamaları için başlıca kaynaklardan birini oluşturuyor. Hükümet fondan ilk çeyrekte 23 milyar kron, ikinci çeyrekte ise 16 milyar kron para çekti.

Ülkenin petrol ve doğalgaz sektörlerinden sağladığı geliri muhafaza eden ve yatırımlarla değerini artırmaya çalışan varlık fonunun büyüklüğü 30 Haziran itibariyle 957,13 milyar dolar (8,02 trilyon kron) ile ülke ekonomisini iki buçuk katına ulaştı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.