10 °C

OPEC kesintileri Aramco’ya yarayacak

Viyana’da toplanan OPEC ve müttefiklerinin petrol arzında 400 bin varil/gün daha kesinti yapması bekleniyor. Kesinti durumunda hisse fiyatının 8.35 dolar olması beklenen Aramco’ya yarayacak, kesinti olmazsae fiyatların gelecek yıl 40 dolara kadar gerileyebileceği uyarısı yapılıyor.

OPEC kesintileri Aramco’ya yarayacak

Hilal SARI

Tarihin en büyük halka arzı öncesinde petrol üreticisi ülkeler Viyana’da toplandı. Küresel petrol bolluğunun yaşandığı bir dönemde OPEC ve müttefiklerinin petrol arzında 400 bin varil/gün daha kesinti yapması bekleniyor. Kesinti olursa hisse fiyatının 32 riyal (8.35 dolar) olması beklenen Aramco’ya yarayacak, kesinti olmaması halinde ise fiyatların gelecek yıl 40 dolara kadar gerileyebileceği uyarısı yapılıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) dün başlayacak olağan toplantısı öncesinde beklenen 400 bin varil/gün arz kesintisi olmadığı takdirde petrol fiyatlarının varil başına 40 dolara kadar düşebileceği uyarısı yapıldı. Norveç'teki bağımsız enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy'den, dün Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan OPEC'in 177. Olağan Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada “OPEC üyesi ülkeler ve Rusya'nın ham petrol kesinti anlaşmasının süresini uzatmaması ve kesinti miktarını artırmaması durumunda Brent Petrol’ün varil fiyatı gelecek yıl 40 dolara kadar düşebilir” uyarısı yaptı. Küresel ekonominin petrol bolluğu yaşadığı bir dönemde şu anda Mart 2020’ye kadar 1.2 milyon varil/gün olan arz kesintilerinin 400bin varil/güne yükseltileceğine ilişkin haberler petrol fiyatlarını yükseltiyor. Brent Petrol bugün de yükselmeye devam edecek yüzde 1.19 artışla 63.75 dolardan işlem görürken, Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1’e yakın yükselerek 58.92 dolardan işlem gördü.

Arz fazlası yüzde 5 düşürür

Küresel petrol piyasasında günlük ortalama 1 milyon varil arz fazlasının petrol fiyatlarında yaklaşık yüzde 5 düşüşe neden olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, bunun gelecek 6 ayda fiyatlarda yüzde 30 azalışa neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Halka arz 25.6 milyar $'a ulaşabilir

Suudi Arabistan’ın devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun Tadawul borsasında gerçekleşecek ve tarihi bir rekor kıracak halka arzı, kesintiye karar verildiği takdirde beklentilerin de üzerinde bir değere ulaşacak. Reuters’a konuşan kaynaklar Aramco hisselerinin öngörülen 30-32 riyal aralığının en üstünde olduğunu halka arz hisse fiyatının 32 riyal (8.53 dolar) olarak kesinleştirildiğini söyledi. Teletrader’da yer alan habere göre hisselerin yüzde 1.5’inin satışa çıkacağı halka arz ile şirketin değeri 1.7 trilyon dolar olacak ve en değerli şirket olarak Apple’ın koltuğunu elinden alacak. Halka arzın mevcut değerinin 25.6 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Bu da Alibaba’nın 2014 yılındaki 25 milyar dolarlık halka arz rekorunun yenileceği anlamına geliyor. Kaynaklar salı günü Kuveyt hükümetinin halka arzda 1 milyar dolar yatırım yapacağını söylemişti. Çin’in İpek Yolu Fonu’nun da 5 ila 10 milyar dolar arasında Aramco hissesi alabileceği de basında yer alan haberler arasındaydı. 3 yıldır çeşitli nedenlerle gerçekleşemeyen halka arzın Suudi Borsası Tadawul’da 11 Aralık’ta yapılması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap