Özel borç fonları geliyor!

ÜNLÜ&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü, Londra’daki özel borç fonlarını Türk şirketlerine kredi vermeye ikna etmeye çalıştıklarını belirterek, “Bu anlamda ilk işimizi imzaladık. 2 ay içerisinde sonuçlanacaktır. 150 milyon euroluk bir büyüklük olacak” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

LONDRA - Küresel büyüklüğü 100 milyar doları aşan ‘Özel Borç Fonları’ Türk şirketleri için yeni bir sermaye kapısı olacak. New York’tan sonra Londra’da da ofis açan ÜNLÜ&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü, “Türkiye’nin ‘yatırım elçisi’ misyonu ile Londra’da da ofis açtık. Fon kaynaklarını çeşitlendirmek, küresel fonları Türk şirketlerle buluşturmak için Londra’dayız. Günümüz piyasa koşullarında fon kaynaklarının çeşitlendirilmesi Türk şirketleri için büyük önem taşıyor. Biz de Londra ofisimiz ile hem Türk şirketlerinin ihraç edeceği borçlanma araçlarının plasmanına katkıda bulunacağız, hem de bu şirketleri banka dışı yeni kreditörlerle bir araya getireceğiz” dedi.

Ünlü, bu anlamda Londra’daki en önemli iş kollarından birinin ‘özel borç fonları’ olduğu bilgisini vererek, konuya yönelik şunları söyledi: “2008 krizinden sonra dünyadaki regülatörlerin, riski yüksek ülkelere ve şirketlere kredi vermeyi kabiliyetini kısıtladığını gördük. Yatırımcılar da buna tepki verdiler. Dünyanın en büyük bankaların bu birimlerindeki ekipleri işten ayrılarak fonlar kurdular. İşte bu fonlar milyarca dolar büyüklüğe ulaştı ve kredi verir hala geldiler. Bu yapılar Türkiye’nin çok kullanmadığı yöntemler. Bunlara ‘Özel Borç Fonları’ deniyor. Özellikle New York ve Londra’da mukimler. Söz konusu fonlar gelişmekte olan ülkelere henüz para vermediler daha çok ABD ve Avrupa’ya kredi açtılar. Risk profili aşağıda olan İspanya ve İtalya gibi ülkelerdeki şirketlere kredi verildi.

Ünlü&Co olarak bu fonları Türkiye’ye kredi vermeye ikna etmeye çalışıyoruz. Hisse senedindeki plasman gücümüzü kurduğumuz network sayesinde sağlamıştık. Borçlanma tarafında da aynı yöntemi kullanmak istiyoruz. Tek tek bu fonlarla konuşuyoruz. Böylece ilk işimizi imzaladık. 2 ay içerisinde bu projenin ilk meyvesini göreceğiz. Anlaştığımız fon, Türkiye’deki bir şirkete 5 yıl vadeli olarak borç verecek. Bu 150 milyon euroluk bir büyüklük.”

Söz konusu fonların uzun vadeli olarak döviz geliri olan şirketlere kredi verdiğini belirten Ünlü, ihracat geliri olan, “Bu fonlar çoğunlukla bir şirkete girdikleri zaman; bütün kredileri konsolide ederek iş planına göre, teminatlarını da kendileri kontrol ederek kredi vermek istiyorlar” dedi. Ünlü, bu borç fonlarının Türkiye’ye gelmesi ile ülkeye yeni bir kredi alana açmış olacaklarını da sözlerine ekledi. Ünlü, halka arzlar, blok satışlarla ilgili şu bilgileri verdi:

SON ÇEYREKTE İKİNCİL ARZ VE BLOK SATIŞLAR CANLANABİLİR

Bu sene ÜNLÜ&Co için iyi başladı. Şimdiye kadar iki büyük anons ettik. Şuanda üzerinde çalıştığımız ortalama değerleri 200-600 milyon dolar arasında 6-7 adet ilerlemiş olduğumuz işimiz var. Yılsonuna kadar 3-4 tane daha işlem bitirmeyi hedefliyoruz. Yılsonunda toplam 1,2-2 milyar dolar arasında bir işlem yapmış oluruz. Bu sene halka arz, ikincil halka arz, blok satışlarda son çeyreğe kadar bir hareketlenme beklemiyoruz. Çünkü borsadaki değerlemeler düşük düzeyde. Değerler belli bir seviyeye gelmeden piyasaya yeni arz talebi gelmeyecektir. Ancak son çeyreğe kadar toparlanma olursa, FED de faiz indirimi ile bize yardımcı olursa piyasanın iyi olacağını düşünüyoruz. Halka arz yetişmez ama ikincil halka arz ve blok satışlar yapılabilir. Borç tarafında bir takım tahvil ihraçlarının üzerinde çalışıyoruz. Özel sektör tahvil ihraçları ile ilgili son dönemlerde defaultlar nedeniyle sorun yaşanınca insanlar korktu. Fakat ÖST tarafı muhakkak canlanacaktır. Bu piyasalar dünyada çok büyük, bunlar büyüme sancıları.

VDMK’LARA YOĞUNLAŞTIK

Biz şimdi Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK) üzerinde yoğunlaşıyoruz. Tarım alacaklarına dayalı VDMK yaptık ve çok ilgi gördü. Bunu diğer sektörlere de uygulayabiliriz. Bu alanın gelişeceğini düşünüyoruz, bu tarz ihraçlarda artış olacaktır. Şuanda üzerinde çalıştığımız işler var. Bu sene için 100-150 milyon liralık bir ihraç daha yapabiliriz. Önümüzdeki 2-3 sene içerisinde milyar seviyesinde ihraç yapılacak bir piyasa haline gelecektir. VDMK sermaye piyasasına borç vermeyi ikna edebilecek bir ürün.

FONLARDA AKTİVİTE GÖRMÜYORUZ

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısı ile ilgili portföy ve stratejik yatırımcılar olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Şunu baştan söylemek gerekiyor: ‘Fonlar geziyor, fırsat kolluyorlar’ diye bir şey yok. Fonlar da bir aktivite görmüyoruz. M&A yoluyla satın almalarla gelen stratejik alıcılar, kendi alanlarında dünyada bir paya sahip, Türkiye’de de önemli bir pazar payı almak için bu dönemi fırsat görüyorlar. ‘Bu firmaya hak ettiği çarpanı bile versem TL under volue olduğu için zaten bir ıskonto ile alıyorum. Ayrıca her zaman bu firmalar piyasada olmayabilirler. 2 yıl Türkiye’de problemler devam etse bile sorun değil’ diyorlar. Çünkü Türkiye’nin demografisi hala cazip. Bu tarz stratejik yatırımların güzelliği şu; burayı merkez üs haline getirmek, ilave yatırımlar yaparak bölgeye mal satabilecek firmalar. Bu tarz yatırımcıların ilgileniyor olması güzel.

KAPIDA BEKLEYEN TALEP VAR!

Portföy yatırımcıları ise yaklaşık 8-9 aydır TL varlıkların değerlerinin düşük olduğunu düşünüyorlar. Tek yönlü alan veya satan fonların çoğu Türkiye pozisyonlarını en minimuma indirdiler. Hedge fonlar ise sıfır düzeyinde. Fakat bir taraftan da ilgiyle ve heyecanla takip ediyorlar. Ajanda sadece ekonomik gelişmelerle şekillenmiyor. Politik, jeopolitik gelişmeler önemli. Bizim ümidimiz var. Türkiye’deki en ufacık olumlu gelişmelerde endeksin 100 binlere çıktığını görüyoruz. Aslında çok birikmiş,  kapıda bekleyen bir talep var ama sadece ucuz olduğu için gelmeye hazır değiller. Olumlu şeyleri görmek istiyorlar.

Özel borç fonlarını altyapı, gayrimenkul teknoloji ve sağlık sektörü kullanıyor

Dünya genelinde 2017 yılında özel borç fonlarıyla kabaca 107 milyar dolarlık yeni sermaye elde edildi. Bunun 67 milyar doları ABD’deki fonlardan gelirken, Avrupa’daki fonlardan 33 milyar dolar ve Asya’daki fonlardan 6 milyar dolar geldi. Küresel 'Özel borç' piyasasındaki en aktif yatırımcılar arasında emeklilik fonları, vakıflar ve sigorta şirketleri yer alıyor. 2018 ve 2019'da yatırımcıdan en fazla sermaye çeken sektörler ise altyapı, ticari gayrimenkul, teknoloji ve sağlık-bakım olarak gösteriliyor.

DAHA ekibi büyüyecek

Geçtiğimiz yıl büyümeye devam ettiklerini ifade eden Mahmut Ünlü, DAHA bireysel yatırım danışmanlığı ve private banking hizmeti veren ekiplerinin 35 kişiye ulaştığını, 1.5 yıl içerisinde 120-130 kişiye çıkacaklarını belirterek, “Piyasaya yeni bir hizmet anlayışı getirmek istiyoruz. DAHA ile sermaye piyasaları ürünleri üzerinden bireysel yatırımcılara yatırım danışmanlığı yapmak suretiyle daha yüksek getirili ama riskin dağıtıldığı portföyler oluşturarak hizmet veriyoruz. Bilinen halka arzlar dışında diğer iki alanda büyümeye devam ettik. Bu yönüyle geçen seneyi mevcut şartlar altında oldukça iyi tamamladık” dedi.

Euromoney “Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası” seçti

Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ&Co, aldığı uluslararası ödüllere bir yenisini daha ekledi. Euromoney tarafından 2015’te “Türkiye’nin En İyi Birleşme&Satın Alma Danışmanı” 2016’da “Türkiye’nin En iyi Yatırım Bankası” ödülünü alan ÜNLÜ&Co, 2019 yılında bir kez daha “Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası” ödülüne layık görüldü.