5 °C

Panora, Borsa'ya 'çifte garanti' ile geliyor

Yüzde 75 nakit temettü sözü veren şirket, 4,70 liradan halka arz edilecek payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alma garantisi veriyor.

Panora, Borsa'ya 'çifte garanti' ile geliyor

İSTANBUL - Portföyünde Ankara'nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora'yı bulunduran Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, "Çifte Garanti" ile halka açılıyor.

Panora GYO dağıtılabilir kârının en az yüzde 75'ini nakit olarak dağıtma garantisiyle halka açılacak. Bu şekilde Panora GYO borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olacak. Ayrıca Panora 4,70 liradan halka arz edilecek payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alma garantisi veriyor.

Panora GYO halka arzının ayrıntıları, İstanbul'da düzenlenen bir toplantıyla paylaşıldı. Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran ve Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, "Çifte Garanti" ile halka açılacak Panora GYO'nun, 15-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında talep toplayacağı açıklandı.

Toplantıda, Panora GYO hakkında bilgi veren Sacit Güran, "Panora GYO, Ankara'nın gözdesi ve alışveriş kalbi Panora AVM'nin sahibi olarak, yüzde 100'e yakın doluluk oranı, düzenli kira geliri ve istikrarlı kârlılığa sahip bir şirket. Yatırımını tamamlamış, dolayısıyla kaynak ihtiyacı olmayan, kârını ortaklarıyla paylaşan, borçsuz bir şirket olarak yatırımcıların huzuruna çıkıyoruz. Borsa İstanbul'un yüzde 75 ile en yüksek oranda nakit kâr payı dağıtma taahhüdü veren şirketi olarak, borsaya merhaba demeye hazırlanıyoruz. Ayrıca, ortak satışı yoluyla paylarını halka arz edenler primli fiyattan yüzde 100 geri alım garantisi veriyor. Başkentin alışveriş kalbini Türkiye yatırım dünyasına açarken, yatırımcıları böyle bir şirkete ortak olmaya davet ediyoruz" dedi.

En az yüzde 75 nakit temettü garantisi

Şimdiye kadar başka bir şirkette rastlanmayan şekilde, en az yüzde 75 nakit temettü dağıtım garantisiyle halka açılacaklarını vurgulayan Güran, "Dağıtılabilir kârımızın en az yüzde 75'ini nakit dağıtma yönündeki kararımız, ana sözleşmemizde yer alan ve fiilen uygulanmakta olan bir karar. Son üç yılda şirketimizin yasal kayıtlara göre toplam net kârı 65,4 milyon lira, yasal yedekler ve geçmiş yıl zararları sonrası dağıtılabilir kârı ise 52,8 milyon lira oldu. Bu kârın tamamını ortaklarımıza nakit olarak dağıttık. Her ne kadar taahhüdümüz, dağıtılabilir kârımızın en az yüzde 75'ini nakit olarak dağıtma yönünde olsa da amacımız son üç yıldır olduğu gibi, tamamını nakit temettü olarak ortaklarımızla paylaşmaktır. Yatırımlarını tamamlamış ve kesinlikle yeni yatırım planlamayan, dolayısıyla kaynak ihtiyacı bulunmayan bir şirket olarak, dağıtılabilir kârımızın tamamını dağıtmamızın önünde hiçbir engel bulunmuyor" şeklinde konuştu.

Bu halka arzda bir ilk yaşanacak

Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan da halka arzın ayrıntılarına ilişkin bilgi verirken, Deniz Yatırım olarak bugüne kadar liderlik yaptıkları pek çok halka arzda, uzun vadeli yatırımları özendirici yeni yöntemler geliştirdiklerini belirterek, "Panora GYO halka arzında da dağıtılabilir karın en az %75'ini nakit olarak dağıtma garantisi ile çok çarpıcı ve değerli bir yatırım fırsatı yarattığımızı düşünüyoruz" dedi.

Borsada işlem gören GYO'ların varlıklarına göre iskontolu işlem görmesini varlık portföyü kazanımları ile hisse bağlantısının zayıf olmasına bağladıklarını ifade etti.

Panora GYO'ya ortak olmanın gayrimenkule hisse yoluyla ortaklık anlamına geldiğini belirten Bakırhan, "Panora GYO halka arzında en az %75 nakit temettü dağıtım garantisi ile gayrimenkul varlığı ile hisse arasında sıkı bir bağ kuruldu, bu durumun yatırım iştahını önemli şekilde farklılaştıracağını düşünüyoruz." dedi.

Bakırhan, "Enflasyon ve faizlerin hızla düştüğü ortamda kira getirisi ve değer artışı amacıyla gayrimenkul yatırımın ön plana çıktığını, düzenli kira getirisi ve değer artışı beklentisindeki gayrimenkul yatırımcıları için Panora GYO'nun önemli bir yatırım alternatifi olacağını düşünüyoruz" dedi.

Ayrıca Panora GYO halka arzında 'primli fiyattan' yüzde 100 geri alım garantisi sunduklarını ifade eden Bakırhan, geri alım garantisinin ayrıntılarını şöyle anlattı:

"Halka arz fiyatımız 4,70 lira. Halka arzın 90 gün sonrasında hisselerin tamamının 'primli fiyat' olan 4,76 liradan geri alımı halka arz edenler tarafından garanti ediliyor. Bu avantajdan halka arzdan pay alan bireysel ve kurumsal tüm yatırımcılar yararlanabilecek. Halka arz sonrası satın alınan paylar teşvik kapsamı dışında tutulacak. Geri alım hesaplamasında, 90 günlük süre içindeki 'en düşük gün sonu bakiye' esas alınacak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap