9 °C

Petrol 42 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor

Brent petrolün varil fiyatı, dünkü sert düşüşün ardından bugün 42 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Petrol 42 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor

Dün en yüksek 43,8 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi'nin 52,6 ile beklentilerin altında kalması ve arz tarafına ilişkin endişelerle hızlı bir şekilde düşüşe geçerek günü yüzde 2,6 azalışla 42,2 dolardan tamamladı. 

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 10.15 itibarıyla 42,2 dolardan işlem görüyor. 

ABD'de sondaj kulesi sayısının son 5 hafta üst üste artması, küresel piyasalardaki arz fazlası endişesi ve dolardaki değer kazancının etkisiyle dün 3 ayın ardından ilk kez 40 doların altını gören Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise şu dakikalarda 40,2 dolardan işlem görüyor. 

'40 doların altına gerileme riski var'

Analistler, teknik açıdan Brent petrolün varil fiyatının 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 42,3 doların altına indikten sonra gelen tepki alımlarıyla bu seviyelerde dengelendiğini belirtiyor. 

Brent petrolün varil fiyatının ileriki zamanlarda 40 doların altına gerileme riskinin bulunduğuna dikkati çeken analistler, bugün açıklanacak Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık stok verilerinin ve cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisinin petrol fiyatlarının yönü açısından önemli olduğunu dile getiriyor.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap