9 °C

Petrol fiyatları gerileyen kule sayısından destek buldu

ABD'de son 5 haftada petrol sondaj kulesi sayısının 4 kez gerilemesi ve Suudi Arabistan'ın petrol üretimini sınırlayacağı beklentisinden destek bulan Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk işlem gününde 55,74 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatları gerileyen kule sayısından destek buldu

Güne 55,50 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.39 itibarıyla yüzde 0,43 artışla 55,74 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 49,44 dolardan alıcı buldu.

Brent petrolün varil fiyatı cuma günü 56,97 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 57,24 doları görmüştü.

Analistler, Suudi Arabistan'ın petrol üretimini sınırlayacağı beklentisi ve ABD'de petrol kule sayısındaki düşüşün fiyatlar üzerinde yukarı yönlü hareketi desteklediğini belirtiyor. Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes'un yayımladığı haftalık kule sayısı verilerine göre, geçen hafta 2 petrol sondaj kulesi kapandı ve toplam sayı 748'e geriledi. Böylece ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 5 haftada 4 kez düştü.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 55,75 ile 55,79 dolar aralığının direnç, 55,67 ile 55,71 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.