11 °C

Piyasalar Barcelona saldırısı sonrası negatif

Küresel piyasalar, İspanya'daki terör saldırısının ardından negatif seyrediyor.

Piyasalar Barcelona saldırısı sonrası negatif

Küresel piyasalar, dün İspanya'nın Barcelona kentinde yaşanan terör saldırısının ardından negatif seyrederken, uluslararası terör gündemin en üst sırasına yerleşti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, dün yaptığı açıklamada, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini belirterek, "Yeni bir faiz artışı konusunda sabırlı davranacağım." ifadesini kullandı.

Dün New York borsası, İspanya'daki terör saldırısının ardından sert düşerken, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri son 4 ayın en kötü gününü yaşadı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,25, S&P 500 endeksi yüzde 1,54 ve Nasdaq endeksi de yüzde 1,94 değer kaybetti.

Analistler, bugün ABD'de Michigan tüketici güven endeksi verisi ile siyasi gelişmelere ilişkin haber akışının takip edileceğini bildirdi. 

Avrupa tarafında, dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları açıklandı. ECB tutanaklarında üyeler, güçlü eurodan duydukları kaygıları dile getirdi. Açıklamalar sonrası euro/dolar paritesi 1,1838'den 1,1663 seviyesine kadar gerilerken, İspanya'daki terör saldırısı da gündemin ilk sırasına yerleşti. 

Terör saldırısı sonrası Avrupa borsaları günü düşüşle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,95, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,61 ve Almanya'da DAX 30 endeksi ise yüzde 0,49 değer kaybetti.

Asya tarafında, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,18 azalışla 19.470,41 puandan kapanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 artışla 3.271,73 puan seviyelerinde seyrediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.00 Euro Bölgesi, haziran ayı ödemeler dengesi
17.00 ABD, Michigan tüketici güven endeksi

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.