Piyasalar için 'zor gün'

Küresel piyasalardaki satış dalgası ve İdlib'den gelen acı haberler yurt içi piyasanın da zor bir gün geçirmesine neden oldu. SPK, tüm hisselerde açığa satışı yasaklarken, borsa 100.000 puanın altını, dolar 6.25 seviyesinin üstünü gördü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye, uzun ve kahreden bir gecenin ardından zor bir güne uyandı. İdlib'de rejim güçlerinin hava saldırısında 33 asker şehit oldu, 32 asker yaralandı.

Koronavirüsün dünya genelinde yayılmaya devam etmesi küresel piyasalarda sert satışlara neden olurken, gelen şehit haberleri ve jeopolitik riskin artması TL varlıklarda kayıpların daha da artmasına neden oldu.

Borsa yüzde 10 kayıpla açıldı

SPK'nın açığa satışları yasaklamasına rağmen Borsa İstanbul, 11.086 puan/yüzde 10.04 düşüşle 99.331 puandan güne başladı. İlk reaksiyonun ardından kayıpların yarısını geri alan ve 105.000 civarına gelen BİST 100 endeksi, Erdoğan ve Putin'in temasa geçerek kısa vadede üst düzey bir görüşme kararı almasıyla birlikte günün ikinci yarısında 106.000 puanın üzerine çıktı. BİST 100, kapanışı 4.424 puan/yüzde 4,01 kayıpla 105.993 seviyesinden gerçekleştirdi.

Borsa tarafında sert düşüş yaşanırken, kur tarafının görece sakin kaldığı görüldü. Önceki gün kapanışı 6.17 seviyesinde yapan dolar/TL kuru, 6.25 seviyesinin üzerini test ettikten sonra 6.23 civarında dengelendi. TL’nin dolar karşısında günlük kaybı yüzde 0.6 ile sınırlı kaldı, ancak kur Eylül 2018'den bu yana en yüksek noktayı görmüş oldu. Güne 6.8197 seviyesinden başlayan euro/TL ise 6.91’e kadar yükseldikten sonra 6.8450 bölgesine indi.

Gram altın 326 lira, çeyrek altın 533 lira ve Cumhuriyet altını 2.186 lira oldu.

Tahvil getirilerinde de sert yükselişler görülürken, 2 yıllık gösterge tahvilin ocak ayı sonunda tek haneye gerileyen getirisi yüzde 12.41'e yükseldi.

Risk primi 4 ayın zirvesinde

Yılbaşında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puana kadar gerileyen Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi,  gerilimin tırmanmasıyla 25 baz puan artışla dört ayın zirvesi olan 351 baz puana yükseldi.

Kur şokundan sonra en ağır saldırı

TL varlıkların 2018 Ağustos kur şoku sonrasındaki en ağır saldırıyı yaşadığını ifade eden analistler, yurtdışı piyasalardaki satışlar ve İdlib’de yaşanan kayıplar sonrası panik satışlarının kısa vadede devam edebileceği uyarısında bulunuyor. Gündemin odağına yerleşen Suriye konusunda atılacak adımlar ve yapılacak açıklamalar piyasalar tarafından yakından izleniyor.

SPK, açığa satışı yasakladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul Pay Piyasasında bugün açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına karar verdi. SPK'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Borsa İstanbul AŞ pay piyasalarında bugün açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu kararın 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nu çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen verildiği bildirilirken, kurul kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğu vurgulandı.


Borsada açığa satış ne demek?
Bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olmadığınız ama siz satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmak anlamına gelir. Fiyatı düşmeden satış yaparsınız, fiyatı düştüğünde aynı hisse senedini daha ucuza geri alarak aradaki fiyat farkından kar edersiniz. Normal işlemlerde önce alıp, sonra satarak kar ya da zarar ederken; açığa satış işleminde önce satıp, geri alırken oluşan farktan kazanırsınız.