23 °C

Piyasalar iyimser açıldı, Fed bekleniyor

Geçtiğimiz haftadan bu yana sert satış baskıları gören piyasada sınırlı iyimserlik devam ediyor. Piyasalar, Fed'den gelecek açıklamaları bekliyor.

Piyasalar iyimser açıldı, Fed bekleniyor

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün sonlanacak olan iki günlük politika toplantısının ardından yapılacak açıklamaya odaklanan piyasalar güne yatay bir başlangıç yaptı. 

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 116 puan artışla 78.140 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,15 oranında değer kazandı.

VİOP'ta bu sabah BIST-30 endeksinin Ağustos sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.08 yükselişle 96.2500 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Temmuz sonu kontratları ise yüzde 0.19 düşüşle 2.7630 seviyesinde seyrediyor.

Dolar kuru bu sabah dünkü kapanışa yakın 2.7598/2.7610 seviyesinde işlem görüyor. TL'deki geçen haftadan beri neredeyse ilk tek dün görülen iyimserlik sepet bazında daha belirgin hissedildi. Dün 2.9250'yi aşan sepet bazında TL bu sabah 2.9032/2.9064 seviyesinde.

Analistler, bu akşam açıklanacak Fed'in faiz kararı öncesinde piyasalarda pozitif görünümün devam edebileceğini, ancak BIST 100 endeksinin 80.100 puanın üzerinde kapanış yapmadığı sürece yükselişlerin tepki olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. 

İyimserlik sınırlı da olsa sürüyor

Geçen haftadan bu yana artan terör olayları güvenlik kaygılarını artırırken, Türkiye'nin üyesi olduğu NATO'nun Ankara ile güçlü bir dayanışma içinde olduğunu açıklamasının uluslararası toplumun Türkiye'ye desteği olarak yorumlanması ardından piyasadaki iyimserlik sınırlı da olsa devam ediyor.

Seçimlerin üzerinden iki aya yakın bir süre geçmesine karşın güvenlik endişelerinin yükseldiği bir ortamda henüz yeni hükümetin kurulamamış olması ve erken seçim ihtimalinin ortadan kalkmamış olması ise piyasadaki satış baskılarının ana unsuru olarak gösterilmeye devam ediliyor.

Koalisyon görüşmeleri yakından izleniyor

Bu kapsamda AK Parti ve CHP heyetlerinin koalisyon görüşmeleri yakından izleniyor. Ankara Palas'ta dün yedi saat süren görüşmenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konularını ele aldık. Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma noktalarını değerlendirdik. Günaşırı toplanacağız. Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da Pazartesi son toplantıyı yapacağız. Bazen iki bazen üç konu tartışacağız" dedi.

Fed bekleniyor

Piyasalar için günün en önemli konusu ABD Merkez Bankası Fed'den gelen açıklamalar olacak. 

On yıl aranın ardından ilk kez önümüzdeki toplantıda faiz artışına gitmesi beklenen Fed'in bugün sonlanacak iki günlük toplantısının ardından güçlenen ABD ekonomisi ve istihdam piyasasına vurgu yapılarak Eylül ayında muhtemel bir faiz artışı için tonu ayarlamaya devam etmesi bekleniyor.

Fed'in açıklaması TSİ 21:00'de yapılacak. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap